Развод: ответы на основные вопросы

0
342

«И полетели ножи, и стаи yпреков.

И зaблyдились во лжи и, в друг другу чувствах.

Ты его таки yбьешь, но в самом финале…»

(фрагмент с песни «Припевочка» Земфиры).

 

Пропоную не такий кардинальний фінал як Земфіра. Є пари і ситуації, коли розлучення є найбільш прийнятним і необхідним виходом із ситуації. Відкинувши емоції, ми починаємо вирішувати проблеми. І так, як розлучитися? Як довго триватиме цей процес? Які документи і куди подати? Спробую відповісти.

 Розлучитися можна через органи РАЦС або через суд.

 Як розлучитися через органи РАЦС?

Для цього потрібне дотримання двох умов:

— відсутність спільних неповнолітніх дітей;

— згода подружжя на розірвання шлюбу.

 

Які документи необхідно подати в органи РАЦС? Для оформлення розлучення необхідно звернутися до органу РАЦС за місцем реєстрації одного з подружжя та заповнити спільну заяву про реєстрацію розірвання шлюбу (або заяву про розірвання шлюбу у випадку визнання іншого з подружжя недієздатним або безвісно відсутнім).

До заяви додається свідоцтво про шлюб, а у випадку розірвання шлюбу з підстав визнання другого з подружжя недієздатним або безвісно відсутнім – рішення суду про встановлення вказаних фактів. З собою необхідно взяти паспорти.

Спільна заява подружжя, які не мають дітей, про розірвання шлюбу може бути подана також в електронному вигляді, шляхом проставлення на такій заяві електронного підпису.

 

Скільки часу займає процедура розлучення серез органи РАЦС? Процедура розірвання шлюбу через органи РАЦС займає один місяць. Саме такий строк, згідно ч. 2 ст. 106 Сімейного кодексу України, надано подружжю для відкликання заяви. Якщо через місяць чоловік та/або дружина не відкликали заяву, вони зобов’язані з’явитися в призначений день до органів РАЦС для реєстрації розірвання шлюбу. Звертаю увагу на те, що відкликання заяви одним із подружжя виключає можливість розлучення в органах РАЦС, тільки через суд. Призначений термін може бути перенесений на письмове прохання, якщо один із подружжя не може з’явитися в установлений термін з поважних причин. Термін перенесення не може перевищувати один рік з дати подачі заяви.

 

Чи можна розлучитися без присутності чоловіка або дружини? Якщо один із подружжя при подачі заяви не може бути особисто присутній, другий з подружжя може подати заяву від його імені. Для цього тому з подружжя, хто не може бути присутнім – необхідно заповнити свою частину заяви та засвідчити підпис на заяві у нотаріуса.

Якщо один із подружжя не зможе прибути до органів РАЦС для оформлення розлучення в призначений час, при подачі заяви (або протягом місяця після цього) він може письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про можливість розірвання шлюбу у його відсутності. При направленні письмового повідомлення – підпис на ньому має бути засвідчений нотаріально.

 

Скільки коштує розлучення через органи РАЦС? Відповідно до Декрету Кабміну «Про державне мито», у разі реєстрації розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя, яке не має дітей, сплачується держмито в розмірі 0,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 гривень 50 копійок). Сума податку, який необхідно сплатити за розлучення з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними, становить 0,03 НМДГ. Крім цього, в ціну шлюборозлучного процесу можуть включатися додаткові платні послуги органу РАЦС (Постанова КМУ № 1168 від 22.12.2010 року).

 

Розірвання шлюбу через суд.

 

Як розірвати шлюб, якщо чоловік і дружина досягли згоди, але є неповнолітні діти?

За таких обставин справа розглядатиметься в порядку окремого провадження. Для цього спільно із заявою про припинення шлюбу обов’язково подається письмовий договір про те, з ким із батьків будуть проживати діти після розлучення, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя і вихованні братиме мати або батько, який проживає окремо. Звертаю увагу на те, що діти, які досягли чотирнадцятирічного віку, мають право самостійно визначати своє місце проживання після розірвання батьками шлюбу.

 

Які документи необхідно подати для розлучення через суд?

При наявності згоди подружжя:

  • спільна заява про розлучення;
  • письмовий нотаріально посвідчений договір про те, з ким із батьків будуть проживати діти після розлучення, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя і вихованні братиме мати або батько, який проживає окремо;
  • квитанція про оплату судового збору;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • оригінал свідоцтва про шлюб;
  • копії паспортів.

При відсутності згоди:

  • позовна заява про розлучення (два примірники)
  • копія свідоцтва про народження дитини
  • квитанція про оплату судового збору
  • оригінал свідоцтва про шлюб
  • копія паспорта позивача

Позовні заяви про розірвання шлюбу подаються до суду за місцем проживання відповідача.

 

Скільки часу займає процедура розлучення через суд?

За спільною згодою подружжя – термін може коливатися від місяця і більше, залежно від завантаженості судів.

Тривалість судового процесу за відсутності згоди триватиме від кількох місяців і більше. Рекомендуємо залучати адвоката, який кваліфіковано зможе відстоювати Ваші інтереси, і вберегти від зайвих емоцій.

 

Що робити, якщо чоловік або дружина проти розлучення?

В даному випадку частиною 1 статті 110 Сімейного кодексу передбачена можливість розірвання шлюбних відносин з ініціативи одного з подружжя. Для цього необхідно звернутися до суду з позовною заявою про розлучення. Інше з подружжя може лише затянути вирішення питання.

 

Як зобов’язати друге з подружжя платити аліменти?

Частиною 2 статті 109 Сімейного кодексу України передбачено, що між батьками може бути укладений договір про сплату і встановлення розміру аліментів на дитину, який повинен бути нотаріально посвідчений. Рекомендуємо укладати такий договір, визначати в ньому суму, терміни, а також порядок виплати та підстави цільового використання аліментів. Такий договір стане гарантією виконання зобов’язань зі сплати аліментів.

У випадку недосягнення згоди – питання аліментів вирішуватиметься в судовому порядку і суми і терміни сплати аліментів можуть визначатися судовим рішенням.

Коли розлучення неможливе?

Законодавством заборонено розірвання шлюбу під час вагітності дружини і протягом одного року з моменту народження дитини. Проте є винятки — розлучитися з вагітною дружиною або при наявності дітей до 1 року можна в зазначених нижче випадках:

  • відомості про чоловіка як батька дитини виключено із свідоцтва про народження дитини;
  • протиправна поведінка щодо другого з подружжя;
  • батьківство зачатої або народженої дитини визнане іншим чоловіком.


Під час звернення до суду із позовом про розірвання шлюбу можуть також бути заявлені і інші позовні вимоги, зокрема, про поділ спільного сумісного майна, визначення місця проживання дитини, стягнення аліментів на утримання дитини, стягнення аліментів на утримання подружжя, тощо.

Шлюб розривається з моменту набрання законної сили рішенням суду про розірвання шлюбу, та не потребує прийняття додаткових рішень органами РАЦС. Рішення суду про розірвання шлюбу, що набрало сили, надається вказаним органам судом лише для внесення відповідної інформації до актового запису про шлюб.

Користується своєчасною правовою допомогою. Успіхів Вам!

 

Галина Кучеренко,

Адвокат компанії KVADRA PRAVO

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь