Новий вид трудового договору – з нефіксованим робочим часом

0
4208

Новий вид трудового договору з нефіксованим робочим часом (далі – трудовий договір з НРЧ) був затверджений Законом № 2421-ІХ від 18.07.2022 який, вступив в силу з 10.08.2022 року

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом — це особливий вид трудового договору, умовами якого не встановлено конкретний час виконання роботи, обов’язок працівника виконувати яку виникає виключно у разі надання роботодавцем передбаченої цим трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно, але з дотриманням умов оплати праці, передбачених цією статтею.

Висвітлимо основні особливості таких трудових договорів:

  1. Кількість трудових договорів з НРЧ у одного роботодавця не може перевищувати 10 % загальної кількості трудових договорів. Роботодавець/ФОП, у кого працює менше ніж 10 працівників, може укладати не більше 1.
  2. Трудовий договір з НРЧ повинен містити:
  • спосіб та мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання роботи;
  • спосіб та максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або про відмову від її виконання;
  • інтервали, під час яких від працівника можуть вимагати працювати (базові години та дні).
  1. Укладається тільки в письмовій формі!
  2. Типову форму такого договору повинно затвердити Мінекономіки протягом 3-х місяців, але роботодавець може не чекати типової форми та розробити свою.
  3. Від працівника за таким договором буде заборонено вимагати працювати більше 40 годин та більше 6-ти днів на тиждень.
  4. Працівник зможе відмовитись від виконання роботи поза межами базових днів та годин або якщо йому було повідомлено про наявність роботи із порушенням мінімальних строків.
  5. Роботодавець зможе притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності за відмову виконувати роботу у базові дні та години (виключення: хвороба, виконанням державних або громадських обов’язків).
  6. Заробітна плата за трудовими договорами з НРЧ виплачується за фактично відпрацьований час.
  7. Мінімальна тривалість робочого часу протягом календарного місяця становить 32 години, навіть якщо відпрацьовано менше, оплата повинна здійснитись як за 32!
  8. Кількість трудових договорів з НРЧ, що може укласти фізична особа з різними роботодавцями не обмежена.
  9. У трудовому договорі з НРЧ можуть бути встановлені додаткові причини його припинення, крім визначених КЗпП. До КЗпП додано п.8 ч.1 ст. 36: підстави, передбачені трудовим договором з нефіксованим робочим часом, контрактом.
  10. Після 12 місяців працівник має право звертатися до роботодавця з вимогою укладення строкового або безстрокового трудового договору. Роботодавець протягом 15 к.д. повинен або укласти відповідний ТД або надати письмове пояснення причин відмови. Через 90 к.д. після відмови, працівник може звернутись повторно.
  11. Штрафні санкції: Перевищення допустимої кількості трудових договорів з НРЧ або ведення недостовірного обліку робочого часу працівника — 3 МЗП (на сьогодні це 19 500 грн.) за кожне порушення.
  12. ЄСВ застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру! Таким чином, 22% сплачується від суми нарахувань, без вимоги дотягувати до мінімальної бази нарахування (на сьогодні це 6500 грн., ЄСВ при цьому — 1430 грн.).

За більш детальними консультаціями, звертайтесь до KVADRA HR!

 

автор: Діана Солодій,

керівник напрямку Kvadra HR групи компаній Kvadra Invest

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь