Перевірити оригінальність нотаріальних документів, а також отримати його електронну копію можна буде онлайн за допомогою мобільного застосунку Дія – відповідну Постанову було затверджено Урядом.
Як це працюватиме
Спочатку нотаріус має сформувати нотаріальний документ з електронним ідентифікатором (QR-кодом) та завантажити його електронну копію, виготовлену шляхом сканування, з накладенням кваліфікованого електронного підпису, до Єдиної державної електронної системи е-нотаріату.
Надалі такий документ можна буде перевірити, використовуючи мобільний застосунок Дія. Для цього заінтересованій стороні, якій необхідно перевірити справжність нотаріального документа, потрібно відсканувати електронний ідентифікатор у режимі реального часу засобами мобільного застосунку Дія.
За результатами сканування електронного ідентифікатора відображатиметься інформація щодо відсутності або наявності в Системі е-нотаріату нотаріального документа та таких відомостей про нього:
номер, за яким нотаріальна дія зареєстрована в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій;
тип нотаріального документа;
дата вчинення нотаріальної дії;
прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) нотаріуса, яким вчинено нотаріальну дію;
номер свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю.
Додатково, завдяки запровадженню такого сервісу буде забезпечено можливість онлайн перевірити оригінальність тексту нотаріального документу. Для цього особа, щодо якої складено нотаріальний документ, має надати згоду за допомогою застосунку Дія. Цей процес відбувається в один клік, після чого електронна копія нотаріального документа стане доступною для перегляду на мобільному пристрої заінтересованої особи, яка перевіряє документ.
Перелік нотаріальних документів, які формуються з електронним ідентифікатором, та правила їх обліку в Єдиній державній електронній системі е-нотаріату буде затверджуватись Мін’юстом додатково. Наразі відомо, що на першому етапі з QR-кодом будуть формуватися та перевірятися такі документи:
довіреність;
договір оренди транспортних засобів;
заява, на якій нотаріус засвідчує справжність підпису.
Перевірити нотаріальний документ з електронним ідентифікатором зможуть нотаріуси, органи державної влади, місцевого самоврядування, інші заінтересовані особи.
Сергій Орлов, заступник Міністра юстиції України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації: Затвердження таких Правил дозволить забезпечити доступність для громадян переваг і можливостей цифрового світу та сприяти розвитку інформаційного суспільства шляхом впровадження й використання в нотаріальній практиці сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Це, у свою чергу, сприятиме належному захисту прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.