ЄСПЛ: Польща порушила конвенційні права судді, який критикував уряд

0
320

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) постановив, що Ігор Тулея, видатний польський суддя, який критично ставився до уряду країни, зазнав «численних порушень» його прав на справедливий суд, повагу до приватного життя та свободу вираження поглядів.

Страсбурзький суд зобов’язав Польщу присудити судді Тулеї 30 тис. євро відшкодування збитків і 6 тис. євро судових витрат. Однак заступник міністра юстиції Польщі заявив, що рішення суду не є юридично обов’язковим.

Суддя Тулея став символом опору реформі судової системи уряду Права і Справедливості (PiS). Він став мішенню прокурорів, які намагалися висунути проти нього кримінальні звинувачення, його позбавили недоторканності та заборонили обіймати посаду судді.

У відповідь на таке поводження він подав справу до ЄСПЛ, стверджуючи про порушення його прав згідно з різними розділами Європейської конвенції з прав людини. ЄСПЛ виніс рішення на його користь.

По-перше, було встановлено, що його право на справедливий судовий розгляд було порушено, оскільки дисциплінарна палата Верховного суду, яка позбавила його імунітету від притягнення до кримінальної відповідальності, не була «судом, встановленим законом», як підтверджено двома попередніми рішеннями ЄСПЛ.

Суд зазначив, що хоча палата професійної відповідальності, яка замінила дисциплінарну палату після її розформування минулого року, підтвердила в листопаді 2022 року, що суддя Тулея не вчиняв кримінального правопорушення, рішення про зняття з нього недоторканності не було скасовано, і він все ще потенційно може стати підсудним у кримінальних провадженнях.

По-друге, ЄСПЛ встановив, що дії, вжиті проти нього, підірвали його доброчесність і репутацію, а також позбавили його можливості займатися практикою протягом більше двох років, що суттєво вплинуло на його приватне життя. Це було порушенням його права на повагу до приватного життя.

По-третє, Європейський суд виявив порушення права судді на свободу вираження поглядів, оскільки «зняття імунітету з пана Тулеї було прихованою санкцією за його висловлювання критики послідовної судової реформи» та було частиною «стратегії, спрямованої на залякування його за його погляди».

«Суд не міг визнати, що існувала будь-яка законна мета для втручання в право пана Тулеї на свободу вираження поглядів», — йдеться у рішенні. «Він наполегливо захищав верховенство права та незалежність судової системи, не виходячи за межі критики з суто професійної точки зору».

Заступник міністра юстиції Себастьян Калета підкреслив, що минулого року Конституційний трибунал Польщі заявив, що ЄСПЛ не має повноважень оцінювати законність призначень польських суддів.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь