Соціальні мережі, а згодом – і решту інформаційного простору – сколихнуло нещодавнє повідомлення Національної поліції у м. Києві про «незаконне утримання 11 малолітніх дітей у так званому «дитячому садочку».

Коротко:

До управління поліції надійшло анонімне повідомлення про те, що в приватному будинку незаконно функціонує дитячий садочок. За вказаною адресою негайно виїхали: начальник районного управління поліції, голова районної державної адміністрації, слідчо-оперативна група та соціальні служби.

За результатами нібито встановлено, що «перебування дітей в цьому приміщенні становить для них небезпеку – недотримання санітарно-гігієнічних вимог, відсутність відповідної пожежної безпеки, невідповідність норм харчування».

Ще цитата: «За вказаним фактом слідчим відділом Подільського управління поліції розпочато кримінальне провадження за ч. 3 ст. 146 (Незаконне позбавлення волі або викрадення людини) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк до десяти років». Оригінал за посиланням.

Наразі не будемо оцінювати законність дій правоохоронців (хоча навіть людині без юридичної освіти зрозуміло – в даному випадку є м’яко кажучи сумнівною кваліфікація за статтею про незаконне позбавлення волі), та коментувати, чи могла слідчо-оперативна група  встановити факти порушення санітарно-гігієнічних вимог, норм пожежної безпеки, норм харчування.

Поговоримо про інше – про приватний садочок як бізнес.

Приватна освіта – це бізнес, який є

 1. інноваційним,
 2. прибутковим,
 3. ліцензійним.

Це дійсно той бізнес, що дозволяє вкладати в майбутнє – впроваджувати новітні освітні методики, залучати найкращих спеціалістів, приділяти увагу кожній дитині.

З іншої сторони, ось фактори, які сприяють розвитку та прибутковості приватних садочків:

 • Величезна черга в державні/комунальні заклади;
 • Вища якість освіти;
 • Більше можливостей індивідуалізованого підходу до дитини, розвитку її талантів;
 • Прозорість фінансових відносин садочка з батьками.

Але зупинимося на останньому, третьому, аспекті – цей бізнес є ліцензійним.

Зараз лише в Києві працює більше двохсот неліцензованих, «напівлегальних» як називають їх самі власники, «незаконних» — як їх називає держава – дитячих садочків, клубів, центрів розвитку.

І майже до всіх стоїть черга батьків, які бажають доручити виховання своїх дітей таким закладам (дивись фактори, описані вище).

На щастя, більшість із таких закладів створені душевно  і з любов’ю до дітей.

Водночас, багатьох власників закладів вразив старовинний синдром «якось-воно-буде».

Цей синдром заважає здійснити всі необхідні дії:

 • — оформити документи суб’єкта підприємницької діяльності;
 • — оформити договірні відносини з батьками;
 • — коректно прийняти на роботу працівників
 • — вирішити питання охорони праці, протипожежної безпеки, санітарних умов;
 • — отримати в результаті ліцензію.

Відкриваючи приватний садок, ви маєте розуміти, що берете на себе відповідальність за умови перебування дітей та за їх розвиток. Це дві невід’ємні складові —  безпека і зростання. Нормативними документами визначаються умови, які слід виконати для відкриття і функціонування дошкільного закладу.

Виконати визначені законом вимоги цілком можливо. І важливо – як для безпеки дітей, так і безпеки бізнесу.

І тепер повертаємося до вищеописаної ситуації з «утриманням дітей у незаконному садочку».

Працюючи без ліцензії ви самі, власними руками, створюєте передумови для подібних проблемних ситуацій, які призводять як до фінансових так і репутаційних втрат.

За таких умов ви ризикуєте кожного дня – коли у вашому приміщенні знаходяться діти.

Ваш бізнес, в який вкладали кошти, серце, час – ставиться в залежність від дзвінка конкурента, роздратованого сусіда, незадоволеного клієнта.

І після такого дзвінка до вас обґрунтовано прийдуть і обґрунтовано придумають вам проблеми.

Висновок дуже простий – для цивілізованого і безпечного ведення бізнесу у сфері приватної освіти необхідне отримання відповідної ліцензії.

Фактично ж – вибір стоїть між тим – працювати в режимі «якось-воно-буде», або ж працювати якісно та легально.

 

Автор: Костянтин Падалка,

адвокат АО KVADRA PRAVO

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here