Постановка на військовий облік жінок

0
3538

Останнім часом було багато обговорень та дискусій щодо змісту частини 11 статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, відповідно до якого: «Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних».

Згідно з Наказом Міноборони, Головнокомандувач Збройних Сил України мав забезпечити  взяття жінок відповідних спеціальностей та професій (перелік дуже широкий відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313, навіть в редакції 2022 р.) на військовий облік військовозобов’язаних з 01 жовтня 2022 року.

Постановка на військовий облік означає, що жінка набуває статусу військовозобов’язаної і знаходиться в запасі для комплектування Збройних сил або інших військових формувань.

Тобто постановка на військовий облік не означає призов на військову службу. Водночас, жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час, якщо у Збройних Сил України буде потреба у їх професіях або спеціальностях. В той же час, з моменту постановки на військовий облік на жінок поширюються вимоги законодавства щодо прав та обов’язків військовозобов’язаних.

Але, велика кількість невизначеності в нормативній базі (граничного строку для постановки жінок на облік, визначення спеціальності та/або професії жінки для військового обліку: за записом у документі про освіту чи записом у трудовій книжці та інші), а також ситуація воєнного стану та імовірна заборона на виїзд за кордон жінок, після постановки на військовий облік, викликало багато обурення.

Таким чином, 6 вересня 2022 року Міністр оборони підписав відповідний Наказ, яким черговий раз відтермінували строк взяття жінок відповідних професій/спеціальностей на військовий облік ще на рік — до 1 жовтня 2023 року.

 

В той же час відомо, що Міноборони та Генштаб наразі ініціюють зміни в бік пом’якшення та пропонують:

  • ще більше скоротити список професій, представниці яких мають стати на облік;
  • визначити на законодавчому рівні, що постановка жінок на військовий облік має бути добровільною;
  • розпочати постановку на військовий облік жінок не раніше ніж через місяць після закінчення воєнного періоду.

Чекаємо на відповідні зміни законодавства і будемо оперативно їх висвітлювати, але в будь-якому випадку жінки можуть не хвилюватись і у разі потреби зможуть безперешкодно перетинати кордон України після 01 жовтня 2022 року.

 

За більш детальними консультаціями, звертайтесь до KVADRA HR!

автор: Діана Солодій,

керівник напрямку Kvadra HR групи компаній Kvadra Invest

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь