Громадський центр правосуддя: оренда житла під час дії військового стану

0
999

Велика кількість українців не в змозі платити оренду під час війни, через це гостро стоїть питання: що буде, якщо не платити оренду під час війни?

По-перше, слід підкреслити, що війна була офіційно визнана форс-мажором (обставини непереборної сили) 28 лютого 2022 року листом Торгово-промислової палати України за № 2024/02.0-7.1. Проте, слід наголосити на тому, що це не звільняє від виконання зобов’язань, але орендарі звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату орендної плати (накладення штрафних санкцій, відшкодування збитків тощо).

Отже, визнання війни форс-мажором не означає, що абсолютно всі можуть звільняються від орендної плати за користування житлом під час дії воєнного стану.

У ст. 617 Цивільного Кодексу України зазначено,  що наявність форс-мажорних обставин, які стали причиною недотримання умов договору, звільняє орендаря від відповідальності, але не від виконання самого зобов‘язання. Тобто умова договору щодо сплати орендної плати має бути виконана, навіть з порушенням строків.

Іншими словами, ви і далі повинні платити орендну плату, але якщо через форс-мажорні обставини ви порушите термін сплати орендної плати, ви не можете бути притягнуті до відповідальності, передбаченої договором оренди чи законом.

Для того, щоб зрозуміти ситуацію в цілому, вам необхідно прочитати ваш договір оренди. Зверніть увагу на розділи, що стосуються форс-мажорних обставин, порядку дій у разі їх виникнення. Наприклад, у договорі оренди може бути зазначено, що на час дії форс-мажорних обставин сторони не лише звільняються від відповідальності, а й термін сплати орендної плати відстрочується на строк дії обставин непереборної сили. Положення договору завжди мають перевагу над чинним законодавством.

Також варто знати, що згідно із ч. 6 ст. 762 ЦК України, орендар має право не здійснювати плату за оренду протягом періоду, коли орендоване приміщення не могло використовуватися через обставини, на які він не впливає. Тобто орендар повинен довести самостійно, що він не міг користуватися орендованим майном, щодо якого було укладено договір.

Який алгоритм дій, якщо ви не можете платити оренду під час війни?

  • уважно прочитайте текст договору оренди
  • зверніться із заявою до орендодавця з проханням звільнити вас від оплати оренди протягом періоду, за який не могли використовувати нерухоме майно за  призначенням
  • у разі потреби збирайте докази про те, що ви не могли користуватися орендованим майном (наприклад, інформація з офіційних джерел про окупацію міста, постійні обстріли, інформацію про наступ на місто тощо). Офіційні джерела: сайт Офісу Президента, Генштабу ЗСУ, Нацполіції, інших правоохоронних органів чи ЗМІ
  • надайте орендодавцю лист ТПП. Слід зазначити, що ТПП дозволила використати вищезгаданий лист як документ, що засвідчує наявність обставин непереборної сили. Завантажити цей документ можна за посиланням: https://ucci.org.ua/uploads/files/621cba543cda9382669631.pdf

Сподіваюсь, що обидві сторони(орендодавець та орендар) знайдуть спільну мову та під час війни не будуть сперечатися з приводу сплати орендної плати.

Головне – пам’ятати про людяність.

Все буде Україна!

 

Дрогозюк Крістіна,
к.ю.н., експерт Громадського центру правосуддя

Нагадуємо, що Громадський центр правосуддя продовжує свою роботу, у тому числі й у дистанційному режимі: отримати правову допомогу, консультацію нотаріуса чи медіатора, можна звернувшись до Громадського центру правосуддя через офіційну сторінку Центру Facebook або заповнивши форму звернення на сайті www.gcp.org.ua.

Якщо у вас є інші правові питання — попередній запис, запис до спеціалістів центру (нотаріус, психолог, медіатор) або конкретного експерта може бути здійснений за телефоном (тільки по вівторках та середах) — (093) 546-56-78.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь