Громадський центр правосуддя: чи можливе усиновлення під час дії воєнного стану?

0
843

Під час військової агресії, на жаль, у багатьох дітей загинули батьки внаслідок бойових дій. Через це у соцмережах виставляють багато закликів усиновити дитину, яка втратила батьків. Звісно не існує пришвидшеної процедури усиновлення дітей під час воєнного стану. Усиновлення здійснюється на загальних підставах з урахуванням, зокрема, Сімейного кодексу України та Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей. Але разом з тим, процедура усиновлення дітей в Україні не призупинена на час дії воєнного стану, хоча з об’єктивних причин деякі етапи усиновлення можуть ускладнитись.

 

Стаття 207 Сімейного кодексу України відзначає, що усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

 

В умовах воєнного стану усиновлення дітей може проводитися лише в тих регіонах, де не ведуться воєнні дії, де суди і служби у справах дітей працюють, і тільки стосовно дітей, обставини життя батьків чи інших родичів яких вдалося встановити.

Переважно усиновлюються діти, що втратили обох батьків. Факт цього закріплюється Свідоцтвом про смерть кожного з них або відповідним рішенням суду. Щодо дітей, у яких є один із батьків, усиновлення здійснюється за його згодою. Без згоди можна проводити усиновлення у випадках, коли батьки зникли безвісти, позбавлені батьківських прав, невідомі або недієздатні.

Варто підкреслити, що переважне право усиновити дитину мають громадяни України, перебувають у шлюбі; люди, які вже мають власну дитину; родич дитини, яку хочуть усиновити; є чоловіком матері, дружиною батька дитини, яка усиновлюється; особа, яка усиновлює одразу кількох дітей, які є братами/сестрами.

Під час дії воєнного стану Нацсоцслужба не розглядає справи та не видає згоди/дозволи на усиновлення дітей іноземцями і українцями, які живуть за кордоном.

Це обумовлено тим, що через активні бойові дії неможливо забезпечити якісну перевірку документів іноземних громадян, які виявили бажання усиновити дитину; забезпечити контакт кандидата в усиновлювачі та дитини; з’ясувати думку дитини щодо усиновлення саме цим дорослим; отримати висновки і згоди зацікавлених сторін (батьків, закладів, в яких проживали діти, органів опіки та піклування тощо).

Якщо громадяни України, які проживають (перебувають) за межами України, та іноземці познайомилися та встановили контакт з дитиною за направленням Нацсоцслужби до введення в Україні воєнного стану, вони можуть завершити усиновлення дитини відповідно до законодавства України.

 

Процес усиновлення складається з п’яти етапів:

 

  1. Підготовка документів для усиновлення
  2. Постановка на облік кандидатів в усиновлювачі та отримання висновку про можливість бути усиновлювачами
  3. Отримання інформації про дітей, які можуть бути усиновлені та знайомство з дітьми, які можуть бути усиновлені

4. Отримання висновку про можливість усиновлення дитини

  1. Підготовка та подання документів до суду

При подачі документів в суд заявники можуть просити змінити ім’я дитини, її прізвище і по-батькові, змінити дату (не більше ніж на 6 місяців) чи місце її народження та записи про матір і батька дитини.

Після завершення формальної процедури усиновлення і отримання нового свідоцтво про народження дитини, дитина стає повноправним членом сім’ї з усіма правами та обов’язками народженої у даній сім’ї дитини, як з боку дорослих так і з боку дитини.

 

Нещодавно на порталі Дія запрацювала нова послуга — усиновлення: реєстрація кандидатом. Тепер українці, які хочуть усиновити дитину, можуть подати заяву онлайн.

Подати онлайн заяву про усиновлення дитини дуже просто. Для цього потрібно зареєструватись на порталі Дія (diia.gov.ua) за допомогою електронного підпису, заповнити анкету, за необхідності додати фото/сканкопії документів, підписати заяву ЕЦП та відправити її на опрацювання.

 

Подання заяви триває не більше 30 хвилин, а сама послуга безоплатна. Заяву розглядатимуть працівники служби у справах дітей протягом 5 днів. Після схвалення заяви співробітник служби обстежить житло, щоб зрозуміти, чи можна в ньому жити дитині. Якщо все добре, то потенційних батьків, які хочуть всиновити дитину, направлять на навчання з метою подальшої реєстрації кандидатами.

 

Крістіна Дрогозюк,

к.ю.н., експерт Громадського центру правосуддя


Нагадуємо, що Громадський центр правосуддя продовжує свою роботу, у тому числі й у дистанційному режимі: отримати правову допомогу, консультацію нотаріуса чи медіатора, можна звернувшись до Громадського центру правосуддя через офіційну сторінку Центру Facebook або заповнивши форму звернення на сайті www.gcp.org.ua.

Діяльність центру є можливою за фінансової підтримки Ради Європи в межах грантового проекту щодо проведення кампанії з надання безкоштовних юридичних консультацій та підтримки, з підвищення обізнаності ВПО та осіб, які постраждали від військової агресії Росії та/або внутрішньопереміщених до Одеси та Одеської області осіб щодо доступу до правосуддя, порушення прав людини та їх відшкодування за допомогою національних або міжнародних правових механізмів.

Центр працює щовівтока та щосереди з 10:00 до 14:00 за адресою: м. Одеса, вул. Варненська 3-Б (приміщення Київського районного суду м. Одеси).

Якщо у вас є інші правові питання — попередній запис, запис до спеціалістів центру (нотаріус, психолог, медіатор) або конкретного експерта може бути здійснений за телефоном (тільки по вівторках та середах) — (093) 546-56-78.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь