Закрытие ФЛП: мифы и реальность

0
403

Зареєструватися фізичною особою – підприємцем (далі – ФОП) не складає труднощів і може зайняти 1-2 дня. Проте в процесі діяльності виникають зобов’язання, кредитори, «операції з оптимізації», на перевірку приходять значна кількість контролюючих органів і утриматись «на плаву» не завжди получається – і досить часто виникає питання щодо припинення підприємницької діяльності («закриття ФОП»).

Що для цього необхідно зробити? І чи буде перевірка?

  • Внесення запису до Єдиного державного реєстру. Для цього необхідно подати держреєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності (за формою 12, визначену наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 №3268/5). Запис про припинення діяльності держреєстратор вносить протягом 24 годин після надходження заяви.
  • Сплата податків і зборів, подання ліквідаційних звітів. Якщо ФОП працював на єдиному податку – потрібно сплатити ЄСВ і єдиний податок за місяць, в якому було подано заяву про припинення держреєстрації. Для платників на загальній системі – оплатити ЄСВ за місяць, в якому подано заяву держреєстратору.
  • Закриття банківських рахунків – строк законодавчо не визначений, проте як правило рахунок закривається після внесення запису про припинення до Єдиного державного реєстру.
  • Зняття з обліку в ДФС – відбувається двома варіантами: — проведення перевірки та розрахунків за її результатами; — закінчення «1095 днів» та заява про зняття з обліку «автоматом»;
  • Зняття з обліку платників ЄСВ – відбувається також після проведення перевірки, проте на даний час законодавчо не встановлено «строків давності» щодо її проведення.
  • Зняття з обліку в ПФУ – перевірка може бути проведена лише протягом 10 днів з моменту отримання з Єдиного державного реєстру відомостей про припинення підприємницької діяльності.

Плюси «закриття ФОП» в Єдиному державному реєстрі:

  • припинення обов’язку подавати звітність та платити податки, ЄСВ;
  • можливість стати на облік в Центрі зайнятості та отримувати допомогу по безробіттю;
  • анулювання перевищення «РРО ліміту» для випадку повторної реєстрації підприємцем. Проте остання перевага є спірною, оскільки фіскальні органи неоднозначно трактують норму п. 296.10. Податкового кодексу України.

Основним мінусом «закриття ФОП» в Єдиному державному реєстрі – це підстава для проведення перевірок.

«Міфи про закриття ФОП»:

  1. «Закрив ФОП» і відсутня відповідальність – фізична особа продовжує нести відповідальність своїм майном за минулі періоди здійснення підприємницької діяльності та за майбутні надходження.
  2. Не пройшов перевірку – не «закриють ФОП». Це неправильне трактування, оскільки запис про припинення в Єдиному державного реєстрі вноситься протягом 24 годин після надходження заяв, крім вихідних та святкових днів.
  3. Обовязковість перевірки. Провести перевірку – це не обов’язок, а право ДФС, вони можуть і не провести перевірку. Тому не поспішайте самостійно писати заяву про проведення перевірки та передавати первинні документи контролюючим органам.
  4. Неможливість повторно зареєструватися ФОП (особливо без проведення перевірки). Дане твердження також не відповідає дійсності. Законом не заборонена повторна реєстрація.

 

Поради при прийнятті рішення про «закриття ФОП»:

  • не поспішайте «закривати ФОП» при наявності значних оборотів по рахункам, участі у «сумнівних/ фіктивних операціях», наявності порушень, оформленні на ФОП значних активів;
  • іноді є необхідність кілька років після здійснення «сумнівних операцій» перейти в статус «неактивного ФОП», подавати «пусті звіти»;
  • пам’ятайте про обов’язок зберігання первинних документів протягом 1095 днів. Для того, щоб «виграти час», коли приходить перевірка – можна передати документи на зберігання/вивчення адвокату. Втрата документів – є підставою для перенесення строків на 90 днів, проте втрата повинна підтверджуватися належними документами.

З кожної ситуації є вихід, і не один! Головне не поспішати, обдумувати власні рішення та своєчасно користуватися професійною допомогою.

АО «KVADRA PRAVO» в інтересах клієнтів здійснює аналіз та відстеження даних щодо здійснення  перевірок суб’єктів підприємництва з метою своєчасної та належної підготовки до такої перевірки, а також здійснює представництво та захист інтересів клієнтів під час проведення перевірок. Будемо раді допомогти!

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь