Блокчейн, криптовалюта та NFT можуть викликати розбіжності. Для деяких вони – лише проблиск, який не виправдав ажіотажу. Для інших вони – майбутнє. У будь-якому випадку, не можна заперечувати, що нещодавні продажі деяких NFT (незамінних токенів) принесли значний прибуток продавцям, але все ще залишається певна плутанина щодо того, що таке NFT і що ви насправді отримуєте, купуючи його.
Як і більшість творчих робіт, купівля оригінальної роботи не обов’язково надає власнику будь-які права на авторське право на роботу. Купівля оригінального твору мистецтва, захищеного авторським правом, може дозволити власнику повісити його на своїй стіні, але це не дає власнику права відтворювати цей твір і пропонувати копії для продажу.
Твори, які захищені авторським правом (яке зазвичай діє протягом життя творця та 70 років після його смерті), не можуть бути відтворені без передачі авторського права або згоди власника авторського права. Як з’ясувала криптогрупа Spice DAO, купивши оригінальну книгу, в якій описуються спроби екранізації роману «Дюна», не було передано авторське право на твір, що лежить в основі, за їхню вартість (точніше, 2,66 млн євро).
Той самий принцип застосовується до NFT. Незважаючи на те, що NFT існують уже кілька років, їх популярність по-справжньому зросла лише за останні пару років. Незважаючи на те, що величезна кількість NFT обмінюється за невелику цінність або без неї, деякі з них були продані на аукціоні за приголомшливі суми. Торік NFT, пов’язаний із роботою цифрового художника Біпла, був проданий на Christie’s за 69,3 мільйона доларів. Коли за деякі NFT платять такі суми, мимовільні покупці можуть припустити, що вони купують щось більше, ніж метадані.
На відміну від традиційних творів мистецтва, придбання NFT фактично не передає покупцеві право власності на твір мистецтва, що лежить в основі. Більшість NFT по суті є фрагментом коду, який представляє цифровий актив, наприклад зображення чи відео. Право власності на NFT, пов’язане з цим зображенням, не надає жодних прав власності на це зображення.
Одне із поширених запитань: що робити, якщо авторське право, що лежить в основі, продано? Хоча покупець може мати право на доступ до копії твору мистецтва, він не обов’язково матиме права на сам твір або права копіювати цей твір. Ці обмеження можуть спричинити труднощі для покупців, які використовують зображення NFT на своїх фотографіях у соціальних мережах. Також виникає запитання, а що, якщо авторське право, що лежить в основі, продано? Теоретично новий власник авторських прав може подати до суду на власника NFT за порушення авторських прав, якщо використовується зображення NFT.
Тому покупці повинні чітко розуміти, що вони купують, перш ніж розлучитися зі своїми важко заробленими грошима. Деякі положення та умови NFT передбачають надання прав, які виходять за межі володіння лише NFT. Однак варто пам’ятати, що існують певні законодавчі вимоги для ефективної передачі права власності на авторське право та виключного ліцензування авторського права. Тому, роблячи будь-яку значну покупку, бажано переконатися, що документи надають покупцеві ті права, які, на його думку, вони набувають.
Але це не означає, що NFT не мають цінності. Довгий час точиться дискусія про внутрішню цінність витворів мистецтва, які можуть складатися лише з фарби та полотна, але коштувати величезні суми. Коротше кажучи, вони варті того, що готовий заплатити той, хто запропонує найвищу ціну.
Багато NFT купуються, тому що вони щось означають для покупця або, можливо, фіксують історичний момент – перший твіт чи винахід Інтернету. Але інші використовують NFT як спосіб отримання доходу, як можна використовувати нову лінійку товарів або пропозицію акцій. Наприклад, NBA Top Shot — це платформа, яка дозволяє користувачам торгувати NFT, пов’язаними з відеороликами культових баскетбольних моментів — сучасною версією колекційних карток. Платформа виявилася успішною з понад мільйоном зареєстрованих користувачів.
Незважаючи на те, що NFT можуть бути цінним джерелом доходу та цінних активів, покупці повинні бути обережними щодо того, що вони насправді купують, перш ніж розлучитися зі своїми грошима.
Лінн Річмонд, партнером BTO