Одним із головних нормативно-правових документів, що регулюють проведення публічних тендерів в Україні, є Постанова КМУ № 1178. Нещодавно Кабінет Міністрів України вніс до неї зміни, спрямовані на уточнення умов участі та здійснення закупівель, що позначились на роботі як державних замовників, так і постачальників системи Прозорро.
Нова процедура закупівель
Відповідно до тексту Постанови № 1178, в електронній торговельній системі запровадили нову процедуру — відкриті торги з особливостями (на заміну відкритим торгам). Вони можуть відбуватися навіть якщо лише один постачальник подав заявку на участь. Завдяки цьому зменшується кількість тендерів, що не відбулись через відсутність конкуренції, і, відповідно, більше замовників можуть вчасно закупити необхідні товари, роботи й послуги, що надзвичайно важливо у сьогоднішніх умовах.
Ознайомитися з такими тендерами, оголошеними в системі, можна тут.
Оновлено порогову вартість закупівель
Деяким замовникам дозволили проводити прямі закупівлі, замість тендерів у системі Prozorro, у випадку такої вартості предметів закупівлі:
-
до 100 000 грн — для товарів і послуг;
-
до 200 000 грн — для послуг з поточного ремонту;
-
до 1 500 000 грн — для робіт.
Перелік таких замовників був уточнений змінами до Постанови № 1178.
Prozorro Market як альтернатива відкритим торгам з особливостями
На законодавчому рівні державний маркетплейс визнали повноцінною альтернативою тендерам. Одночасно було знято обмеження щодо максимальної суми закупівлі в е-каталозі. Таким чином постачальники отримали можливість продавати свої товари широкого вжитку в Prozorro Market двома способами:
-
на суму до 50 000 грн — через пряму закупівлю в Прозорро Маркет (коли замовник сам вибирає товар в е-каталозі та оформлює замовлення);
-
на необмежену суму — через процедуру запиту ціни пропозицій (коли замовник публікує запит на придбання певного товару, а зацікавлені постачальники надсилають йому свої цінові пропозиції).
Це зробило маркетплейс одним із найзручніших способів здійснення закупівель.
Змінено строки етапів закупівлі
Для того, щоб замовники могли швидше придбати все необхідне, було змінено строки етапу прийому пропозицій (7 календарних днів замість 15), періоду подання документів переможця торгів, періоду оскарження та періоду укладення договору про закупівлю.
Заборона на здійснення закупівель у представників ворожих країн
Державним замовникам заборонили укладати договір про закупівлю товарів, послуг чи робіт у постачальників, повʼязаних із російською федерацією чи Республікою Білорусь. Про те, як відстежувати «російський та білоруський слід» за компанією, нещодавно розповідали на вебінарі «Незаплямована репутація: зміни процедур закупівель на період воєнного стану та санкції» представники YouControl та майданчика SmartTender. Його запис доступний на YouTube.
Також нещодавніми змінами було оновлено умови, за яких постачальнику заборонено брати участь у публічній закупівлі та за яких замовник має відхилити пропозицію.