Установи виконання покарань є об’єктами критичної інфраструктури, що виконують особливі завдання навіть у мирний час, тому усіх складностей, з якими стикається система наразі навести не можемо. Проте ми розуміємо хвилювання в’язнів та їхніх родичів та повідомляємо коротку критично важливу інформацію про життєдіяльність системи у цей час.
В установах виконання покарань та попереднього ув’язнення утримується близько 48 тис. засуджених та ув’язнених.
Хоча в’язнична система не бере участь у бойових діях, а зосереджується винятково на питаннях підтримання порядку і безпеки в’язнів, війна її не оминула. У зоні ведення бойових дій перебувають 33 в’язничні установи. Хоча декілька таких об’єктів були законсервовані ще до початку вторгнення в Україну, більшість з них – це працюючі установи, які щодня стикаються із викликами воєнного часу.
За цей час від обстрілів постраждали 5 установ. Зокрема, пошкоджень за наслідками влучання зі зброї завдано Маріупольському та Чернігівському слідчим ізоляторам та ще трьом установам виконання покарань у Маріуполі, Бердянську та на Харківщині. На час обстрілів персонал та засуджені перебувають у бомбосховищах, за даними ДКВС одна особа отримала легкі тілесні ушкодження.
На жаль, при тимчасовій окупації окремих міст чи районів у містах установи виконання покарань також були захоплені агресором. Сьогодні втрачено зв’язок з Маріупольським, Старобільським та Херсонським слідчими ізоляторами, Мелітопольською та Приазовською виправними колоніями.
Департамент з питань виконання кримінальних покарань вживає заходів не лише щодо підтримки життєдіяльності установ виконання покарань, але і активно працює щодо підтримки збройних сил, що захищають українську державу.
Так, за сприяння ДКВС Президентом України видано низку указів щодо помилування 363 засуджених-ветеранів бойових дій, які позитивно характеризуються та виявили бажання захищати державу у лавах підрозділів територіальної оборони. Звільнення помилуваних, а також тих ув’язнених, кому за рішеннями судів та прокуратур скасовуються запобіжні заходи тримання під вартою проводиться невідкладно. Якщо органами державної влади будуть прийматись інші системні рішення щодо звільнення засуджених – в’язнична система їх виконає якнайшвидше у встановленому законом порядку.
В’язнична система суттєво розширила чисельність і доукомплектовує своє воєнізоване формування «Циклон», окремі підрозділи якого уже беруть участь у захисті держави.
Також, з гуманітарних міркувань у найбільш складних ділянках бойових дій до бомбосховищ законсервованих установ допускається цивільне населення.
На час воєнних дій загострилися проблеми, над вирішенням яких працює українська в’язнична система.
Зокрема:
- в установах, що перебувають в епіцентрі бойових дій, адміністрація стикається з гострими питаннями постачання питної води, тепло та енергопостачання, порушується телефонний та інтернет-зв’язок, в установах південного регіону виникають проблеми з мобільним зв’язком українських операторів;
- загалом в установах у зонах бойових дій є складнощі з доставкою продуктів харчування та медикаментів безпосередньо до установ, деякі постачальники опалювальних ресурсів (вугілля та дров) не виконують свої зобов’язання.
При тривалому продовженні бойових дій ці загрози можуть стати критичними.
Для вирішення цих питань у ДКВС утворено гуманітарний штаб (електронна пошта: [email protected], контактний телефон: +380963892269) для координації збору та розподілу гуманітарної допомоги в’язничної інфраструктури, відбувається співпраця з міжнародними та українськими благодійними та волонтерськими організаціями.
А упырей с торнадо тоже выпустили?