12 січня Кабінет міністрів України затвердив новий порядок присудження наукового ступеня доктора філософії. Відтепер в Україні аспіранти захищатимуть дисертації у разових спеціалізований вчених радах, а науковий ступінь присуджуватиме університет, а не Міністерство освіти і науки України.
Про це розповів керівник секретаріату Національного агентства з забезпечення якості вищої освіти Михайло Винницький, пише «Я і Закон».
«Визнаю — текст Порядку далеко не ідеальний. Процес погодження будь-якого підзаконного акта (а тим більше – політично чутливого), це неодмінна серія компромісів. Але загалом вийшло непогано», — зазначив Винницький.
Що змінили?
1) Систему захистів, яка базується на разових спецрадах (як у всьому світі), де кожен член читає дисертацію (автореферати відійшли в історію) і бере на себе персональну відповідальність за своє рішення про присудження ступеня (голосування не таємне)
2) Систему дипломів PhD, яка зрозуміла світові (на відміну від радянського рудименту «кандидата наук») і присуджується закладом, а не МОН (як у світі, де університети змагаються за престижність своїх дипломів).
3) Систему оплати роботи членів спецрад (офіційно, а не «в конверті») з державного бюджету у випадку «бюджетних» аспірантів або з контрактних коштів у випадку контрактників. Принципово: інтелектуальна праця має офіційно оплачуватися, а не через «домоленості»…
«Освітньо-науковий ступінь доктора філософії в Україні тепер захищатиметься, як у світі: перед разовою радою, яку формує заклад де готувався відповідний аспірант. Разова спецрада формується з вузькопрофільних спеціалістів, у кожного з яких наявні публікації за тематикою дисертанта. Всі члени ради, які присуджують ступінь читають дисертацію (автореферат «канув в лету»). Кожен відкрито голосує і бере на себе відповідальність за якість оціненої роботи», — повідомляє керівник секретаріату Національного агентства з забезпечення якості вищої освіти.
За його словами, у постійних спецрадах (пост)радянського зразка захищатимуться тепер лише здобувачі суто наукового ступеня доктора наук.