16 грудня 2021 року Верховною Радою України прийнято Закон про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості (так званий в народі “Закон про локалізацію”).
Що передбачає цей Закон?
Закон зобов’язує державні установи та підприємства строком на 10 років, починаючи з 2022 року, при публічних закупівлях певної групи продукції машинобудування, перелік якої чітко регламентовано законом, (наприклад, громадські, туристичні автобуси, автомобілі швидкої допомоги) дотримуватись певної норми вітчизняної продукції (локалізації виробництва) в предметі закупівлі, якщо його вартість дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень. При цьому, норма такої локалізації з кожним роком зростає.
Так, законом передбачено, що замовник здійснює закупівлю товарів, виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує:
- у 2022 році – 10 відсотків;
- у 2023 році – 15 відсотків;
- у 2024 році – 20 відсотків;
- у 2025 році – 25 відсотків;
- у 2026 році – 30 відсотків;
- у 2027 році – 35 відсотків;
- з 2028 року до дня завершення 10-річного строку дії — 40 відсотків.
Однак, вимоги Закону не застосовуються до закупівель, які підпадають під дію положень Закону України «Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі», а також положень про державні закупівлі інших міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України» (наприклад, з ЄС чи СОТ).
За словами Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, на ухвалення закону вже не перший рік чекали сотні українських підприємств. Документ передбачає, що «державні кошти будуть витрачатися на замовлення продукції в українських, а не закордонних підприємств».
«Україна бореться за свої права на власний ринок, особисті інтереси та вітчизняних виробників. Ми зможемо створити нові робочі місця і зберегти наших фахівців у рідній країні. Радію, що активна боротьба за українську економіку продовжується».