Українцям розповіли про спадкування частки в статутному капіталі ТОВ

0
965
Businessman reading documents with magnifying glass concept for analyzing a finance agreement or legal contract

На що має право спадкоємець учасника (засновника) товариства з обмеженою відповідальністю?

Відповідно до статті 1219 Цивільного кодексу України до складу спадщини не входять права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця, зокрема: 

  • особисті немайнові права, 
  • право на участь у товариствах та право членства в об’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами. 

При цьому, відповідно до практики Верховного Суду спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі. 

Ця позиція знайшла своє відображення в положеннях Закону України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю”

Так, відповідно до ст. 23 вищезазначеного Закону: “У разі смерті або припинення учасника товариства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства”.

Відповідно до норм Цивільного кодексу України право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.Згідно із частинами першою, третьою статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Відповідно до частини одинадцятої статті 67 Закону України «Про нотаріат» видача свідоцтва про право на спадщину, спадкоємцям які прийняли спадщину строком не обмежена.

Отже, якщо особа належним чином прийняла спадщину в установленому законом порядку, то строк отримання відповідних документів (свідоцтва про право на спадщину на частку в статутному капіталі) законом не обмежений.

Відповідно до статті 24 Закону України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” вартість частки учасника визначається виходячи з ринкової вартості сукупності всіх часток учасників товариства пропорційно до розміру частки такого учасника. Зобов’язання зі сплати грошових коштів може бути замінено зобов’язанням із передачі іншого майна.

Окрім того, Законом врегульовано права спадкоємців на участь у діяльності товариства. В залежності від розміру частки померлого учасника можливі такі варіанти:

  1. Якщо частка у статутному капіталі товариства померлого становить менше 50 відсотків, спадкоємці такого учасника з дня закінчення строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством, мають подати заяву про вступ до товариства відповідно до закону. У разі відсутності такої заяви, товариство може виключити учасника з товариства. Таке рішення приймається без врахування голосів учасника, який виключається. При цьому, не пізніше 30 днів з дня прийняття загальними зборами учасників такого рішення товариство зобов’язане повідомити  спадкоємцю вартість частки померлого учасника. Вартість частки визначається станом на день, що передував дню прийняття загальними зборами учасників рішення про виключення учасника з товариства.
  2. Якщо частка у статутному капіталі товариства померлого становить 50 відсотків і більше, виключити його товариство самостійно не може, однак, товариство може приймати рішення, пов’язані з ліквідацією товариства, без врахування голосів цього учасника.

Окрім того, не потрібно забувати про право другого з подружжя на частку у спільному майні.

Так, коли один з подружжя є учасником господарського товариства і вносить до його статутного капіталу грошові кошти подружжя чи майно, набуте за рахунок спільних коштів подружжя, то таке майно переходить у власність цього товариства, а в іншого з подружжя виникає право вимоги, сутність якого полягає у праві вимоги виплати половини вартості внесеного майна в разі поділу майна подружжя або право вимоги половини отриманого доходу від діяльності товариства.

А, отже, той з подружжя, що пережив спадкодавця, має право на половину спільного майна, в тому числі на половину частки померлого у статутному капіталі товариства.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь