Нині чимало людей виїжджають за кордон, рятуючись від війни. З огляду на це важливо зрозуміти, який статус можуть отримати ці люди за кордоном, — роз’яснює Асоціація Юристок України ЮрФем.
Так, існують варіанти отримати
а) статус біженця;
б) тимчасовий захист.
В нинішній ситуації все ще існує багато плутанини в цих термінах. Зокрема й через те, що Директиву тимчасового захисту застосував Європейський Союз нещодавно. І вона передбачає, що кожна країна розробляє власний комплекс заходів для легалізації перебування людей з України. А отже інформація буде доповнюватись та, можливо, змінюватись. Важливо за нею слідкувати.
Тож, в чому різниця між цими двома термінами?
Біженство. Статус біженця/біженки (політичний притулок) надається у першій країні, кордон якої перетнула особа, тікаючи від війни (відповідно до Дублінської конвенції).
Тимчасовий захист. Гарантується негайний захист в ЄС для осіб, які тікають від війни в Україні та спрощена процедура отримання захисту в країнах ЄС (за Директивою тимчасового захисту) . Ви отримуєте статус тимчасового захисту строком на один рік (з можливістю його продовження до 3 років) негайно після перетину українського кордону з європейською державою.
Хто може отримати?
Біженство. Громадян(к)и України, які змушені покинути Україну через війну та громадян(к)и третіх країн та особи без громадянства, які перебували на території України на законних підставах, які змушені покинути Україну через російське вторгнення, при цьому вони не можуть повернутися до своєї держави.
Тимчасовий захист. Громадян(к)и України, які проживали на її території станом на 24 лютого та які змушені покинути Україну через війну; особи, які мають політичний притулок в Україні; члени сімей перших двох категорій; громадян(к)и третіх країн та особи без громадянства, які перебували на території України на законних підставах, змушені покинути Україну у зв’язку з ескалацією російського вторгнення і не можуть повернутися до своєї держави.
Як отримати?
Біженство.
1. Звернутися із клопотанням про отримання статусу біженця/біженки (Азилуму) до посольства України в державі, в яку Ви прибули або зв’язатися з центром прибуття, контактним пунктом або відділом поліції.
2.Зареєструвати заявку на отримання статусу біженця/біженки, пройти співбесіду, медичний огляд, державний перерозподіл та протягом 45 днів очікувати на розгляд Вашої заявки приймаючою Вас державою.
Тимчасовий захист.
Звернутися із клопотанням про отримання статусу тимчасового захисту та дозволу на проживання до центру прибуття, контактним пунктом або відділом поліції.
Гарантії, які надає статус:
Біженство.
Право на проживання в таборі біженців;
Медична допомога;
Освіта для дітей;
Щомісячна грошова допомога протягом терміну дії статусу;
Доступ до ринку праці.
Тимчасовий захист.
Право на освіту;
Медичне страхування;
Право на постійне проживання на території ЄС терміном на 1 рік;
Доступ до ринку праці;
Соціальна допомога;
Діти, які прибули без батьків або інших родичів, отримують право на опікуна та доступ до шкільної освіти.
Важливо! Статус біженця накладає певні обмеження на особу, а саме:
— Неможливість покинути приймаючу країну до моменту отримання статусу біженця/біженки;
— Неможливість повернутись в Україну після отримання статусу;
— Позбавлення особистих документів (натомість Ви отримаєте посвідку на проживання);
— Неможливість працевлаштування до моменту отримання статусу, а також у випадку відмови на отримання статусу.
Варто також не робити передчасних рішень щодо отримання того чи іншого статусу, а зважити всі аспекти. Якщо Ви щойно прибули у країну, то перш за все знайдіть житло (можна звернутись до волонтерських організацій, центрів прибуття біженців).