Одним із обов’язкових документів для реєстрації права власності на новозбудований об’єкт нерухомого майна, реконструйований об’єкт, об’єкт, утворений у результаті поділу/виділу, тощо є технічний паспорт.
Окрім того, за наявності змін у складі, плануванні та технічному стані об’єкта також виготовляється новий технічний паспорт.
Відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна: технічний паспорт — документ, що складається на основі матеріалів технічної інвентаризації об’єкта нерухомого майна, містить основні відомості про нього, а саме:
- місцезнаходження (адреса),
- склад, технічні характеристики, план та опис об’єкта,
- ім’я/найменування власника/замовника,
- відомості щодо права власності на об’єкт нерухомого майна,
- відомості щодо суб’єкта господарювання, який виготовив технічний паспорт тощо.
Окрім того, вищезазначеною Інструкцією передбачено, що технічний паспорт має бути прошнурований, пронумерований та скріплений підписом керівника суб’єкта господарювання, який проводив інвентаризацію, а також підписом виконавця робіт і контролера із зазначенням серії та номера кваліфікаційного сертифіката на право виконання робіт з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна.
Однак, у зв’язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва», порядок виготовлення технічних паспортів зазнав суттєвих змін.
Так, починаючи з 01 серпня 2021 року, фізичні особи — підприємці або юридичні особи, які проводять технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна, вносять до електронного кабінету користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відомості про проведену технічну інвентаризацію об’єкта нерухомого майна. При цьому, документи/дії, створені/проведені без використання Реєстру будівельної діяльності електронної системи, є недійсними.
Кожному технічному паспорту, створеному за допомогою вищезазначеної системи присвоюється реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності електронної системи — унікальне літерно-цифрове позначення, яке є незмінним. Окрім того, визначається рівень ризику (низький, середній, високий, критичний) автоматично програмними засобами електронної системи для виявлення ймовірних порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Отримати готовий результат надання адміністративної послуги (технічний паспорт) замовник такого паспорту може через:
1) портал електронної системи;
2) електронний кабінет (у разі його наявності);
3) іншу державну інформаційну систему, користувачами якої є суб’єкт звернення та суб’єкт надання відповідної адміністративної послуги.
Оригіналом технічного паспорту є його примірник в електронній формі, виготовлений за допомогою Реєстру будівельної діяльності електронної системи.
За бажанням заявника результати адміністративних та інших послуг у сфері будівництва, що надаються з використанням електронної системи (в нашому випадку, технічний паспорт), надаються йому також в паперовій формі шляхом роздрукування електронного документа з електронної системи та надсилання його протягом двох робочих днів заявнику.
При цьому, інформація та документи, отримані за допомогою програмного забезпечення електронної системи в паперовій та електронній формі, мають однакову юридичну силу.
Окрім того, вищезгаданим Порядком передбачено присвоєння об’єкту будівництва (закінченого будівництвом об’єкта) ідентифікатору об’єкта будівництва, що є унікальним набором даних (послідовність символів), що присвоюється автоматично програмними засобами Реєстру будівельної діяльності електронної системи та використовується для ідентифікації такого об’єкта. Ідентифікатор об’єкта будівництва (закінченого будівництвом об’єкта) є незмінним.
Однією з засад функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва є оприлюднення та відкритий доступ у режимі реального часу будь-яких фізичних та юридичних осіб до відомостей та документів Реєстру будівельної діяльності електронної системи.
Для запобігання використання підроблених технічних паспортів у разі спроби легалізувати об’єкти будівництва, зведені з порушеннями, у кожного зараз є можливість перевірити відомості технічного паспорту та довідок щодо змін у складі об’єктів нерухомого майна на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва.
Пошук відомостей на порталі електронної системи можна здійснити за, наприклад, такими параметрами:
- ідентифікатор об’єкта будівництва (закінченого будівництвом об’єкта);
- кадастровий номер земельної ділянки;
- адреса об’єкта будівництва, адреса об’єкта нерухомого майна;
- прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи;
- реєстраційний номер документа в Реєстрі будівельної діяльності електронної системи.
Окрім того, Порядком передбачено обов’язок суб’єктів державної реєстрації прав під час надання послуги у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень використовувати дані про об’єкт нерухомості, право на який підлягає реєстрації, з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.