Що потрібно знати українцям про дарування нерухомого майна

0
691

Громадяни України можуть подарувати іншій особі квартиру, будинок, земельну ділянку та будь-яке інше майно, яке їм належать. Для цього використовується договір дарування. За договором дарування одна сторона (Дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (Обдаровуваний) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Про це розповідає головний юрист відділу «Здолбунівське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання БВПД Наталія Михальчук, пише «Я і Закон».

Щодо дарування нерухомих речей передбачено особливий порядок. Так, відповідно до частини другої статті 719 цивільного кодексу України договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. До нотаріального посвідчення договору дарування нотаріус зобов’язаний здійснити перевірку дієздатності та правоздатності сторін правочину.

Згідно зі статтею 55 Закону України «Про нотаріат», договори про відчуження жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаражу, земельної ділянки та іншого нерухомого майна посвідчуються за місцезнаходженням цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін правочину.

Отже, для укладення договору дарування квартири необхідно звернутися до державного або приватного нотаріуса за місцезнаходженням нерухомого майна. Нотаріус повинен здійснити перевірку майна на наявність обтяжень і арештів, а також ознайомитися з правовстановлюючими документами.

Такими документами є:

–         договір, за яким відповідно до законодавства передбачається перехід права власності, зокрема купівлі-продажу, міни, дарування, довічного утримання, лізингу, предметом якого є нерухоме майно, договір іпотеки, що містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя, договір про задоволення вимог іпотекодержателя, спадковий договір, свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, що видається нотаріусом, свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), свідоцтво про право власності на нерухоме майно, рішення суду про визнання права власності на об’єкт нерухомого майна, дублікат правовстановлювального документа, виданий нотаріусом, органом місцевого самоврядування, органом приватизації.

Якщо майно належить подружжю на праві спільної сумісної власності, необхідна взаємна згода їх на укладення договору. Така згода має бути висловлена письмово у вигляді заяви, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально (стаття 65 Сімейного кодексу України)

У випадку, якщо у відчужуваній квартирі мешкають неповнолітні (малолітні) особи, необхідна згода органу опіки й піклування на здійснення такого правочину. Така згода (або дозвіл) необхідна також, коли майно дарується на ім’я неповнолітніх (малолітніх) осіб.

За посвідчення договору дарування нерухомого майна сплачується державне мито у розмірі 1% суми договору (тобто вартості нерухомого майна), але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Для того, щоб визначити вартість нерухомості, необхідно провести його оцінку.

ЩОДО ОПОДАТКУВАННЯ

З питань сплати податку обдарованою особою слід зазначити, що законом звільняється від обкладання податком на доходи фізичних осіб вартість дарунків, отриманих від дарувальника членами його сім’ї першого та другого ступеня споріднення. До першого ступеня родинних зв’язків належать діти, чоловік/дружина, батьки. Другий ступінь родинних зв’язків формують рідні брати та сестри,дід та баба.

Якщо ж обдаровуваний не є членом сім’ї дарувальника першого або другого ступенів споріднення, то отримана в дар нерухомість оподатковується за ставкою 5%. Фізичні особи, які отримали в дар нерухомість, що оподатковується за ставкою 5 %, також зобов’язані сплатити 1,5 % військового збору від вартості майна. Якщо подарунок у вигляді нерухомості отримує резидент від нерезидента або нерезидент від резидента, то ставка оподаткування такого подарунку обкладатиметься за ставкою 18%. Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є обдаровані, які отримали подарунок.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь