Порядок надання дозволу на виїзд за межі місця проживання військовозобов’язаним під час воєного стану

0
672

Нещодавно весь інтернет облетіла новина про те, що Генеральний штаб Збройних Сил України розробив  Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час. У спільноті було вирішено, що тепер чоловікам фактично заборонили виїзжати за межі місця проживання без дозволу військоматів.

«Дозвіл видається від 30 діб до року, залежно від категорії суб’єкта. Розглядається додаткове унормування питань переміщення осіб, які систематично перетинають адміністративні межі у зв’язку зі службовою чи особистою необхідністю», — йшлось в повідомленні.

Було зазначено, що правила стосуються призовників, резервістів та військовозобов’язаних. Дозвіл можуть отримати:

  • призовники, які вже отримали чи мають право на відстрочку;
  • особи призовного віку, якщо вони мають поважні причини для виїзду з регіону (хвороба чи смерть родичів);
  • військовозобов’язані та резервісти, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації;
  • військовозобов’язані та резервісти, які отримали бронювання на період мобілізації та на воєнний час;
  • інші військовозобов’язані та резервісти, якщо вони мають інші поважні причини для виїзду, і вони можуть надати відповідні документи.

Не потрібно звертатися за дозволом тим українцям, які: не є військовозобов’язаними; зняті з військового обліку; виїжджають у відрядження та мають бронь на період мобілізації та воєнного часу, хоча є військовозобов’язаними; є призовниками, військовозобов’язаними чи резервістами, знятими з обліку для переміщення до іншої місцевості.

Потрібно підкреслити,що Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» передбачає, що у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Ця норма діяла з початку введення воєного стану, але вона не застосовувалась. Отже, все в рамках закону.

За словами представника ГШ у зв’язку з поверненням великої кількості чоловіків до своїх домівок виникла потреба в актуалізації облікових даних військовозобов’язаних для розуміння можливостей мобілізаційного ресурсу.

При цьому, Президент Володимир Зеленський зобов’язав міністра оборони, начальника Генштабу і головнокомандувача ЗСУ доповісти деталі стосовно рішення про затвердження для військовозобов’язаних Порядку отримання дозволів на виїзд за межі місця проживання.

Наразі офіційному повідомленні Генштабу йдеться виключно про впорядкування обліку осіб, які змінюють місце проживання або місце реєстрації. Тобто мова йде про те,  що військовозобов’язані при зміні місця проживання мають звернутися до центру військового комплектування, знятись з обліку та поїхати стати на облік у новому місці, що не є новим правилом.

Координатор руху адвокатів Збройних сил України Євгенія Рябека в коментарі РБК-Україна пояснила, що в повідомленні Генерального штабу йдеться виключно про впорядкування обліку осіб, які змінюють місце проживання або реєстрації.

«Військовозобов’язані чоловіки можуть пересуватися Україною без отримання відповідних дозволів. Однак при зміні місця свого проживання вони повинні звернутися до відповідних органів», — зазначила вона.

За її словами, це відбувається за тими законами, які уже давно були ухвалені.

Дрогозюк Крістіна,

к.ю.н., експерт Громадського центру правосуддя

 


Нагадуємо, що Громадський центр правосуддя продовжує свою роботу, у тому числі й у дистанційному режимі: отримати правову допомогу, консультацію нотаріуса чи медіатора, можна звернувшись до Громадського центру правосуддя через офіційну сторінку Центру Facebook або заповнивши форму звернення на сайті www.gcp.org.ua.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь