Чи обов’язково звертатись до суду спадкоємцю, який пропустив строк для прийняття спадщини?
За загальним правилом для прийняття спадщини спадкоємцям встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо ж спадкоємець протягом шести місяців не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину.
Для спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, судом може бути встановлено додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Однак, Закон України “Про нотаріат” містить виключення з цього правила, та передбачає для спадкоємців, що пропустили строк для прийняття спадщини, так би мовити “пільгову” норму:
“Спадкоємці, які пропустили строк для прийняття спадщини, можуть бути за згодою всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину, включені до свідоцтва про право на спадщину як такі, що прийняли спадщину.”
Дана норма знайшла конкретизацію і в Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Так, зазначено, що не вимагається звернення до суду для визначення додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини, якщо усі спадкоємці, які прийняли спадщину, подадуть письмову заяву про згоду на прийняття спадщини спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини.
Такі заяви спадкоємців мають бути подані нотаріусу до видачі свідоцтва про право на спадщину.
За наявності такої згоди спадкоємцеві, який пропустив строк для прийняття спадщини, необхідно подати до нотаріуса за місцем відкриття спадщини заяву про її прийняття.