Чи оподатковується дохід, отриманий платником податку у результаті укладання спадкового договору?
За спадковим договором одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача.
Як бачимо, спадковий договір має подвійну правову природу: він одночасно є і розпорядженням на випадок смерті, і договором, змістом якого обумовлюються його істотні умови.
Однак, незважаючи на те, що отримання майна по спадковому договору дуже схоже на спадкування, на даний момент даний договір не є підставою для спадкування відповідно до Цивільного кодексу України, де виключними підставами зазначено закон та заповіт.
Враховуючи вищезазначене, чи можна застосовувати норми Податкового кодексу України щодо порядку оподаткування доходів при спадкуванні чи відчуженні нерухомого майна, до оподаткування доходу, отриманого у результаті укладання спадкового договору?
Згідно з роз’ясненням Державної податкової служби України дохід у вигляді вартості майна, отриманого платником податку – набувачем за спадковим договором, включається до загального оподатковуваного доходу такого платника та є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.
Так, відповідно до ст. 162 Податкового кодексу України платниками податку є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Згідно з п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України дохід з джерелом його походження з України – це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Об’єктом оподаткування є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються інші доходи.
При цьому, податкова вважає, що у даному випадку ставка податку становить 18% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (в нашому випадку, доходу, отриманого набувачем у вигляді майна за спадковим договором).
Окремо треба зазначити, що оскільки спадковий договір є правочином, що покладає на його сторін (набувача та відчужувача) взаємні зобов’язання, тому дохід у розумінні ПКУ виникає не лише у набувача, після смерті відчужувача, однак, і у відчужувача за життя, залежно від умов цього договору.
Враховуючи складну природу цього договору, і для уникнення проблем з податковою у майбутньому, доцільним є отримання індивідуальної консультації з детальним вивченням документів (матеріалів), зокрема спадкового договору.