Медіація та її принципи в новому українському законодавстві

0
623
Wooden blocks with an icon of a woman and a man and mediation. Concept of mediation between spouses, divorce. Divorce proceedings before the Court. The role of the mediator.

10 грудня 2021 року Президентом України підписано Закон України “Про медіацію”.

Що ж таке медіація та які її принципи?

Закон визначає медіацію як позасудову добровільну, конфіденційну, структуровану процедуру, під час якої сторони за допомогою медіатора (медіаторів) намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів.

Медіація проводиться з метою запобігання виникненню конфліктів (спорів) у майбутньому або врегулювання будь-яких конфліктів (спорів), у тому числі цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних, а також у справах про адміністративні правопорушення та у кримінальних провадженнях з метою примирення потерпілого з підозрюваним (обвинуваченим). 

Медіація може бути проведена як до звернення до суду, так і під час судового провадження, та навіть під час виконання рішення суду.

Медіація проводиться з урахуванням наступних принципів.

  1. Добровільність: участь у медіації є добровільним волевиявленням учасників медіації; як сторони, так і медіатор можуть у будь-який момент відмовитися від участі в медіації.
  2. Конфіденційність: уся інформація, яка стала відома під час підготовки до медіації та проведення медіації (про пропозицію та готовність сторін конфлікту до участі у медіації, факти та обставини, висловлені судження та пропозиції сторін медіації щодо врегулювання конфлікту, зміст угоди за результатами медіації), є конфіденційною та не підлягає розголошенню. Важливою гарантією є заборона допиту медіатора як свідка у справі щодо інформації, яка стала йому відома під час підготовки до медіації та проведення медіації.
  3. Нейтральність, незалежність та неупередженість медіатора: медіатор допомагає сторонам спору здійснювати комунікацію, досягати порозуміння та проводити переговори; медіатор не надає сторонам медіації консультації та рекомендації щодо прийняття рішення по суті конфлікту, не приймає рішення по суті спору; втручання у проведення медіації з боку будь-яких осіб не допускається.
  4. Самовизначення та рівність прав сторін медіації: сторони медіації самостійно обирають медіатора та визначають перелік обговорюваних питань, варіантів врегулювання спору та приймають рішення по суті конфлікту; сторонам медіації надаються рівні можливості під час проведення медіації.

Дотримання зазначених принципів забезпечує ефективність процедури медіації та досягнення результату, який відповідатиме інтересам обох сторін конфлікту.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь