За період дії воєнного стану законодавство, що регулює земельні відносини в Україні, вже кілька разів змінювалося і, найімовірніше, це не останні зміни, оскільки тема правового регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану є актуальною.
9 червня 2022 року набув чинності Закон України від 12.05.2022 р. № 2247-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану», метою якого є оперативне надання земельних ділянок державної, комунальної власності в оренду для розміщення виробничих потужностей підприємств, що переміщені із зони бойових дій, без проведення земельних торгів із обмеженнями умов оренди, а також надання земельних ділянок для розміщення об’єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб, сталого функціонування мереж електропостачання, газорозподільних, водопровідних, теплопровідних, каналізаційних мереж, електронних комунікаційних мереж, об’єктів магістральних газопроводів.
Зміни внесено до Земельного кодексу України та, зокрема, законів України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів», «Про землеустрій», «Про державний земельний кадастр», «Про правовий режим воєнного стану», «Про внутрішній водний транспорт».
Так, відповідно до основних змін передбачено, що під час дії воєнного стану встановлені спеціальні правила щодо володіння, користування та розпорядження землею, для забезпечення нагальних та невідкладних потреб у земельних ділянках суб’єктів, які мають вагоме значення для національної економіки, аграрного сектору та громадян України в умовах воєнного стану, в тому числі надання та зміни цільового призначення земельних ділянок для розміщення виробничих потужностей підприємств, що переміщуються (евакуюються) із зони бойових дій, розміщення об’єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб, ведення сільськогосподарського виробництва тощо.
Ключовими новаціями Закону № 2247-IX є:
- Спрощення передачі в оренду земельних ділянок державної та комунальної власності для розміщення виробничих потужностей переміщених із зони бойових дій підприємств, об’єктів критичної інфраструктури та розміщення об’єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб.
- примусове вилучення земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності на підставі Закону України«Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів».
- орендар не має права змінювати цільове призначення земельної ділянки;
- відчуження, застава (іпотека) права користування земельною ділянкою забороняється;
- передача земельної ділянки в суборенду забороняється;
- орендар зобов’язаний здійснити розміщення об’єктів, для яких земельна ділянка передана в оренду, протягом строку, визначеного договором оренди земельної ділянки (з припиненням орендодавцем дії такого договору, якщо орендар не виконав це зобов’язання, в односторонньому порядку, без урахування волевиявлення орендаря);
- передача в оренду земельних ділянок державної, комунальної власності не допускається, якщо земельна ділянка віднесена до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення.
Людмила Корнілова,
адвокат, експерт Громадського центру правосуддя
Нагадуємо, що Громадський центр правосуддя продовжує свою роботу, у тому числі й у дистанційному режимі: отримати правову допомогу, консультацію нотаріуса чи медіатора, можна звернувшись до Громадського центру правосуддя через офіційну сторінку Центру Facebook або заповнивши форму звернення на сайті www.gcp.org.ua.
Якщо у вас є інші правові питання — попередній запис, запис до спеціалістів центру (нотаріус, психолог, медіатор) або конкретного експерта може бути здійснений за телефоном (тільки по вівторках та середах) — (093) 546-56-78.