«— Когда же вы стулья принесете?
— Стулья против денег.
— Это можно, — сказал Остап, не думая.
— Деньги вперед, — заявил монтер, — утром — деньги, вечером — стулья или вечером — деньги, а на другой день утром — стулья.
— А может быть, сегодня — стулья, а завтра — деньги? — пытал Остап.
— Я же, дуся, человек измученный. Такие условия душа не принимает».
(Из романа (гл. 36) «Двенадцать стульев» (1928) советских писателей Ильи Ильфа (1897-1937) и Евгения Петрова (1903-1942))
Як практикуючий адвокат я досить часто потрапляю у ситуацію, коли сторона договору, недовіряючи іншій, вимагає передоплату, гарантії чи інші дії. Механізмів захисту домовленостей є багато, але насправді дієвих – обмаль.
Ітак, спробую розповісти Вам про ескроу-рахунки, які допоможуть захистити Ваші інтереси та/або інтереси Вашого клієнта.
Поясню на досить простому прикладі. Ви хочете купити товар (квартиру, машину, немає значення що саме, це можуть бути і послуги /роботи), але через ряд обставин (укладення договору/ переоформлення права власності/ доставки товару) товар Ви не можете отримати одразу. Ви несете ризик оплати коштів без отримання товару. Або навпаки – продавець несе ризик передачі товару і неотримання повної оплати. Кожна із сторін хоче отримати бажане, але через недовіру одна одній угода може не відбутися. Для підтримання балансу між сторонами і ззабезпечення досягнутих домовленостей і відкривають ескроу-рахунки. Покупець відкриває ескроу-рахунок, на який кладе гроші і дає завдання банку при настанні певних обставин (поставки товару, набуття права власності на квартиру тощо) перерахувати гроші продавцю товару.
Звертаю увагу на те, що ані власник рахунку (покупець товару), ані бенефіціар (продавець товар) не можуть використовувати гроші до настання зазначеної в договорі обставини (поставки товару). Таким чином права кожної із сторін є захищеними від дій іншої сторони, банк фактично депонує кошти покупця на користь продавця.
Більше того, за законодавством України на ескроу-рахунок не може бути накладений арешт чи звернуто стягнення. Таким чином ескроу-рахунок є не лише механізмом здійснення розрахунків між сторонами, а й способом забезпечення виконання зобов’язань та гарантією збереження коштів. Тобто фактично можливість вільного використання цих коштів для погашення інших зобов’язань (грошових вимог) клієнта, у тому числі і в порядку арешту, примусового списання коштів, як це можливо для поточних і вкладних рахунків, відсутня.
Таким чином основними перевагами використання ескроу-рахунку є:
- гарантії для покупця щодо збереження грошових коштів у відповідному розмірі за відповідною угодою;
- гарантії для продавця щодо оплати за товар/роботу/послугу у строки та при дотриманні умов, визначених угодою;
- гарантії для кожної із сторін, що відповідна сума грошових коштів не буде арештована та/або на неї не буде звернуто стягнення за зобов’язаннями покупця/продавця перед третіми особами;
- переваги для банку: залучення клієнтів, ресурсу та винагорода за проведення операцій за рахунком ескроу.
Алгоритм проведення угоди:
- сторони укладають договір, в якому визначають умови отримання оплати через ескроу-рахунок;
- покупець відкриває рахунок-ескроу, на якому розміщує обумовлені угодою кошти;
- продавець виконує умови отримання оплати (поствляє товар/ реєструє право власності на товар /тощо) та надає підтверджуючі документи банку;
- банк здійснює виплату коштів покупцю.
Таким чином банк стає незалежним арбітром у даних правовідносинах – депонує кошти, зберігає баланс між сторонами та проводить виплату при реалізації умов угоди.
Для відкриття ескроу-рахунку банк пропонуватиме шаблони договорів. Проте для захисту інтересів кожної із сторін — і договір між сторонами, і договір про відкриття ескроу-рахунку має бути максимально адаптованим під конкретну ситуацію. В договорі необхідно врегулювати всі можливі ситуації, які можуть виникнути під час дії договору від моменту відкриття та депонування коштів до моменту їх виплати контрагенту.
Також є варіанти за допомогою ескроу-рахунку убезпечити збереження коштів від можливих арештів. Звертайтесь за консультацією – допоможемо в Вашій ситуації. Можливості вражають, проте потрібно їх правильно застосовувати.
Галина Кучеренко,
Адвокат компанії KVADRA PRAVO