Громадський центр правосуддя: розлучення під час дії воєнного стану

0
1230

Воєнний стан не є перешкодою для розірвання шлюбу, проте, звичайно процес розлучення під час війни може затягтися через труднощі, пов’язані з військовими діями.

Питання розірвання шлюбу регулюється Сімейним кодексом, Цивільним процесуальним кодексом, Законами України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», «Про судовий збір», Наказом Мін’юсту від 18 жовтня 2000 року № 52/2 «Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», Постановою Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя».

Потрібно нагадати, що не можна подати на розлучення, коли дружина вагітна або є спільна дитина до 1-го року. Розірвання шлюбу за цих обставин можливе лише в дуже рідкісних випадках з ініціативи дружини (моральне чи фізичне насильство у сім’ї та інше).

Як і раніше, сімейне законодавство передбачає два способи розірвання шлюбу:

 

  • через ДРАЦС (якщо немає дітей, обоє з подружжя згодні на розлучення і можуть бути присутніми при подачі заяви)

Подати документи для розлучення в ДРАЦС слід за місцем проживання або реєстрації подружжя. Якщо ж цей ДРАЦС не працює, потрібно звернутися до найближчого ДРАЦС, який зараз працює.

Які документи знадобляться:

  • паспорти подружжя
  • спільна заява від подружжя
  • свідоцтво про шлюб

Оформлення розлучення здійснюється через місяць із дня подання заяви про розірвання шлюбу.

 

  • через суд (у випадку, якщо подружжя має неповнолітних дітей, один із подружжя не згоден на розлучення або перебуває за межами України)

Для цього один із подружжя подає або надсилає поштою до суду такі документи:

  • позовна заява про розлучення
  • оригінал свідоцтва про шлюб
  • копії свідоцтва про народження неповнолітніх дітей (якщо є спільні діти у шлюбі)
  • квитанцію про сплату судового збору
  • копія паспорта та ідентифікаційного коду Позивача та Відповідача
  • копіяпозовної заявита всіх додатків для Відповідача

 

Оформлення розлучення за умов воєнного стану аналогічно процесу розлучення у мирний час (займає приблизно 2-4 місяці), проте зараз може зайняти трохи більше часу.

Також потрібно налогосити на тому, що зараз існує можливість подати позов та приймати участь у судових засіданнях дистанційно.

Справи про розірвання шлюбу розглядають районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди в порядку позовного провадження.

Позовна заява подається до суду за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача (ст. 27 ЦПК України) або позивача у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він/вона не може за станом здоров’я або з інших поважних причин виїхати до суду місцю проживання відповідача (зі ст. 28 ЦПК України).

Якщо цей районний суд не працює через бойові дії в Україні, то слід звернутися до найближчого районного суду, який працює.

У тих регіонах держави, де йдуть активні бойові дії та суди тимчасово не можуть працювати, Верховний Суд переклав їх функції на інші суди на період дії воєнного стану.

Всю актуальну інформацію про роботу суду або зміну його територіальної підсудності можна відслідковувати на сайті судової влади (https://court.gov.ua).

За подання позовної заяви про розірвання шлюбу сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу станом на 1.01.2022 року – 992,40 гривень, крім випадків, коли особа звільнена від сплати судового збору.

Зараз багато адвокатів використовують фразу «розлучення онлайн». Що це означає?

Якщо ви або ваш чоловік/жінка перебуваєте за межами України, ви можете звернутися до адвоката в Україні, який пройде процедуру процесу розлучення від вашого імені без вашої присутності на підставі довіреності.

Онлайн розлучення – це процес розлучення через суд у дистанційному форматі.

До речі, до війни можна було розлучитися в консульстві України, якщо подружжя перебувало за кордоном (якщо у пари немає спільних дітей і обидва згодні на розлучення). Наразі, з урахуванням напливу наших громадян, ця процедура може затягнутися надовго.

 

Дрогозюк Крістіна,

к.ю.н., експерт Громадського центру правосуддя

 


Нагадуємо, що Громадський центр правосуддя продовжує свою роботу, у тому числі й у дистанційному режимі: отримати правову допомогу, консультацію нотаріуса чи медіатора, можна звернувшись до Громадського центру правосуддя через офіційну сторінку Центру Facebook або заповнивши форму звернення на сайті www.gcp.org.ua.

Якщо у вас є інші правові питання — попередній запис, запис до спеціалістів центру (нотаріус, психолог, медіатор) або конкретного експерта може бути здійснений за телефоном (тільки по вівторках та середах) — (093) 546-56-78.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь