До уваги призовників: чи існують законні способи не піти в армію

0
1555
армия
Ukrainian flag on the background of a camouflage military jacket and combat bullets. Country defense concept

Кожен громадянин України, від малого до старого, знає, що військовий обов’язок – це захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності нашої країни. Задля виконання цього обов’язку щорічно ведеться підготовка громадян до військової служби та, власне, проходження цієї служби.

Про це розповідає головний юрист відділу «Рокитнівське бюро правової допомоги» Сарненського місцевого центру з надання БВПД Руслана Стрілець, пише «Я і Закон».

То хто ж придатний для проходження військової служби,а хто має право не піти в армію?

В Законі України «Про військовий обов’язок і військову службу» визначено, що громадяни України чоловічої статі від 18 до 27 років,  призиваються на строкову військову службу, якщо вони придатні для цього за станом здоров’я та не мають права на звільнення або відстрочку від призову. Варто зазначити, що 18-річного віку особа має досягти до дня відправлення у військову частину.

З наведеного вище, вже стає зрозуміло, хто має право не піти в армію – особи непридатні за станом здоров’я; особи, які мають право на звільнення від призову та особи, які мають право на відстрочку від армії.

Що являє собою відстрочка від армії та чим вона відрізняється від права на звільнення від призову?

Відстрочка від армії не є абсолютним звільненням від призову. Це лише тимчасове відтермінування (відкладення) проходження строкової військової служби. Таким правом користуються призовники за наявності хоча б однієї із зазначених в Законі підстав:

  1. За сімейними обставинами – якщо у призовника вагітна дружина або ж дружина з інвалідністю; якщо призовник має дитину до трьох років (або й старшу 3-х років, якщо батько виховує її самостійно).

На таку відстрочку є право й  у чоловіка, що має:

  • дитину з інвалідністю або двох і більше дітей;
  • обох непрацездатних батьків або когось одного із них або одиноку матір чи батька, які утримують не менше ніж двох неповнолітніх дітей – до досягнення старшим повноліття та за умови офіційного працевлаштування призовника;
  • неповнолітніх або непрацездатних рідних братів чи сестер, якщо крім призовника утримувати їх немає кому;
  • непрацездатних підопічних осіб або під опікою яких призовник сам перебуває.

Якщо призовник є дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, то він за власним бажанням також має право на відстрочку від армії.

  1. За станом здоров’я – кожний призовник проходить повноцінний медичний огляд хірургом, терапевтом, дерматологом, стоматологом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, а при умові наявності медичних показань – і лікарями інших спеціальностей. Після проходження огляду лікарями, у разі надання ними висновків про  тимчасову непридатність призовника для проходження військової служби, Законом передбачається можливість відстрочення від призову на строк не більше одного року.

Перелік хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, зазначений у Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України,  затвердженому наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402. В цьому Положенні чітко визначено, за яких обставин особа є повністю непридатною для проходження військової служби, а за яких – тимчасово.

  1. Для здобуття освіти – така відстрочка надається на весь період навчання призовникам-студентам денної форми навчання. Якщо це заклад вищої освіти, то відстрочка надається як для отримання першого освітнього рівня (бакалавра), так і наступного (магістра). Навчання в  інтернатурі, аспірантурі, докторантурі, у закладах середньої або вищої духовної освіти з денною формою навчання теж дає право на відстрочку.
  2. Для продовження професійної діяльності – відстрочку від призову мають такі категорії громадян:
  • педагоги (з вищою освітою, основним місцем роботи яких є заклади загальної середньої освіти, за умови повного навантаження на займаній посаді);
  • медичні працівники (на весь період їх роботи за фахом у сільській місцевості);
  • священнослужителі;
  • сільські, селищні, міські голови;
  • резервісти;
  • особи, які мають ступінь доктора наук чи ступінь доктора філософії та працюють на посадах за спеціальністю;
  • поліцейські;
  • особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту;
  • працівники Державного бюро розслідувань та співробітники Служби судової охорони.

Це вичерпний перелік осіб, яким надається відстрочка для продовження професійної діяльності на весь період проходження ними служби чи роботи за спеціальністю.

Для того аби підтвердити своє право на відстрочку від призову на строкову військову службу призовники зобов’язані кожного року до 1 жовтня подавати документи, що  підтверджують їх статус, до РТЦК та СП (районних/міських територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки).

Якщо підстави, які надавали право на відстрочку перестали існувати, особа призивається до лав Збройних Сил України.

Підстави звільнення від призову на строкову військову службу

В згаданому вище Законі також міститься вичерпний перелік підстав, за яких особа має право взагалі не піти до армії, тобто право на звільнення від строкової військової служби. До таких осіб належать:

  • ті, кому уже виповнилося 27 років – адже пам’ятаємо, що призиваються особи від 18 до 27 років. Тобто, якщо особа, маючи ті чи інші підстави для відстрочки від армії, досягла протягом цього періоду 27 років, то в такому разі вона вже повністю звільняється від подальшого призову до Збройних Сил України;
  • ті, які на підставі наказу Міністерства оборони України №402 за станом здоров’я визнані непридатними до військової служби в мирний час. Для прикладу, це особи, які мають хвороби крові та кровотворних органів, хвороби ендокринної системи (щитоподібної залози, цукрового діабету), хвороби центральної нервової системи (менінгіт, енцефаліт) тощо.
  • ті, які вже пройшли військову службу в інших державах до моменту набуття громадянства України;
  • ті, хто виконав обов’язки служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів;
  • ті, що вчинили кримінальні правопорушення та вироком суду їм було призначено покарання у вигляді позбавлення волі або обмеження волі (навіть якщо особа була  звільнена від відбування самого покарання);
  • ті, хто отримав військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу під час навчання у закладах вищої освіти.
  • ті, хто має близьких родичів, а саме – батька, матір, рідного брата чи сестру, які загинули, померли або стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних. Тут варто наголосити, що призовники за своїм бажанням та переконанням можуть не використовувати цю підставу для звільнення від призову та можуть бути призвані до лав Збройних Сил України.

Таким чином, були проаналізовані всі підстави, за яких громадяни України чоловічої статі звільняються від призову на строкову військову службу. Але слід наголосити, що зловживати даним правом не потрібно, а навпаки – варто мати мужність та бажання виконати свій обов’язок перед державою.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь