Що робити, коли зупинила поліція: пам’ятка водію

0
4104

«Пред’явіть ваші документики» — фраза, яку страшно почути від поліції. Та тільки не тим, хто знає, що робити при зустрічі з поліцією.

Коли поліцейський може тебе зупинити?

Згідно зі статтею 32 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи у 6 випадках:

  • Якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на особу, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
  • Якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
  • Якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
  • Якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл;
  • Якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
  • Якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.

«Пред’явити» означає показати документи у такий спосіб, що дасть можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах. Тобто передавати свій паспорт в руки поліцейському ти не зобов’язаний.

Які обов’язки поліцейського?

Згідно з частиною третьою статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов’язаний:

  • Назвати своє прізвище, посаду, службове звання;
  • Пред’явити своє посвідчення на твою вимогу;
  • Дати можливість ознайомитися із наявною там інформацією;

Поліцейський не зобов’язаний передавати тобі своє посвідчення, а повинен тримати його у своїх руках.

Алгоритм дій, якщо тебе зупинила поліція

  1. Співробітник зобов’язаний привітатися, повідомити про свою посаду, звання, прізвище та причину зупинки.

2. Ти маєш право:

  • попросити пред’явити посвідчення співробітника поліції;
  • якщо ти не впевнений, що дана людина є співробітником поліції, то можеш зателефонувати за номером 102 або запитати телефон підрозділу і упевнитися в наданій інформації.

3. Перевірити, чи визначена підстава твоєї зупинки законом.

4. Співробітник поліції не має права вилучати твій документ, що посвідчує особу, наприклад, паспорт. Вилучати паспорт можуть лише за рішенням суду.

5. У разі відсутності документа, що посвідчує особу, співробітник поліції має право доставити тебе в найближчий пункт поліції, де повинен в комп’ютерній базі перевірити інформацію про тебе.

Час, який ти проведеш у пункті поліції не повинен перевищувати 3 години. Також ти маєш право зателефонувати своїм рідним/друзям з проханням доставити паспорт в даний пункт поліції.

Джерело: Школа Молодого юриста

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь