СТРОК (ВСЬОГО) ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ по ст. 294 КПК може бути продовжений МАКСИМУМ до 12 місяців (внаслідок виняткової складності)  І НЕ БІЛЬШЕ. А «строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань» ст.219 КПК.

 

Теоретична частина

Стаття 219. Строки досудового розслідування

  1. Строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом …
  2. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:

2) вісімнадцять місяців — у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

  1. З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене:

4) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

  1. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченомупараграфом 4глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Стаття 294. Загальні положення продовження строку досудового розслідування

  1. Якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений участині другійстатті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 (шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину) і 3 (дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину) частини четвертої статті 219 цього Кодексу.
  2. Якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений упункті 4частини третьої статті 219 цього Кодексу (протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину), такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 (шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину) і 3 (дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину) частини четвертої статті 219 цього Кодексу:

3) до дванадцяти місяців — слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.

  1. Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців — внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців — внаслідок виняткової складності провадження.

При цьому вказана норма не обумовлює, що вона застосовується до продовження строку після повідомлення про підозру.

 

Практична частина

Ми як юристи маємо виходити з тексту норми, а не з того, що хтось щось хотів написати та не вийшло. Погодившись з цим в нас виникає певна колізія.

Перше. Строк досудового розслідування в КП по тяжким і особливо тяжким злочинам до дня повідомлення про підозру обмежено строком 18 місяців (п.2 ч.2 ст.219) та може бути неодноразово (безкінечно) продовжено на строк 6 або 12 місяців (ч.1 ст.294).

Друге. Строк досудового розслідування з дня повідомлення особі про підозру обмежено строком 2 місяці (п.4 ч.3 ст.219). Такий строк може бути продовжений максимум до 12 місяців (п.3 ч.3 чт.294).

Третє. Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений …. до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження. (ч.4 ст.294). Саме в цій частині статті 294 незалежно від того, було повідомлення про підозру чи ні, визначено — якщо виникла потреба продовжувати строки досудового розслідування в порядку ст.294, то СТРОК ВСЬОГО ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ може бути продовжений МАКСИМУМ до 12 місяців (внаслідок виняткової складності)  І НЕ БІЛЬШЕ. А «строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань» ст.219 КПК.

Що саме слідує з цього на прикладах:

  • У КП щодо особливо тяжкого злочину без повідомлення про підозру сплинув строк 17 місяців і 29 днів (п.2 ч.2 ст.219). На 29ий день, після 17 місяців, особі було повідомлено про підозру. Таким чином досудове розслідування повинне бути закінчене протягом 2 місяців з дня повідомлення про підозру (п.4 ч.3 ст.219). Але якщо потрібно буде продовжувати строк за ст. 294 КПК, то продовжити його буде неможливо, так як ч.4 ст.294 каже: «Строк (ВСЬОГО) досудового розслідування злочину може бути продовжений …. до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження»!
  • У КП щодо особливо тяжкого злочину без повідомлення про підозру сплинув строк 10 місяців (п.2 ч.2 ст.219). На 1ий день, після 10 місяців, особі було повідомлено про підозру. Таким чином досудове розслідування повинне бути закінчене протягом 2 місяців з дня повідомлення про підозру (п.4 ч.3 ст.219). Але якщо потрібно буде продовжувати строк за ст. 294 КПК, то продовжити його буде неможливо (10+2=12 місяців досудового слідства), так як ч.4 ст.294 каже: «Строк (ВСЬОГО) досудового розслідування злочину може бути продовжений …. до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження»!
  • У КП щодо особливо тяжкого злочину без повідомлення про підозру сплинув строк 7 місяців (п.2 ч.2 ст.219). На 1ий день, після 7 місяців, особі було повідомлено про підозру. Таким чином досудове розслідування повинне бути закінчене протягом 2 місяців з дня повідомлення про підозру (п.4 ч.3 ст.219). Але якщо потрібно буде продовжувати строк за ст. 294 КПК, то ПРОДОВЖИТИ за ч.3 ст.294 КПК можна МАКСИМУМ лише до 5 місяців з дня повідомлення про підозру (12-7-2=3, тобто строк може бути продовжений на 3 місяці, тобто до 5и місяців з дня повідомлення про підозру), так як ч.4 ст.294 каже: «Строк (ВСЬОГО) досудового розслідування злочину може бути продовжений …. до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження»!

 

КОЛІЗІЇ ЗАКОНОДАВСТВА

Слід також зазначити, що усі юридичні колізії тлумачяться на користь особи. Це випливає по-перше з практики ЄСПЛ. Так ЄСПЛ у справі «Щокін проти України» (заяви № 23759/03 та № 37943/06, п. 50−56) зазначив, зокрема, «що верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції; відсутність в національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення…, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією»… Крім того, п.6 ст. 9 КПК каже: «У випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу». П.1 ч.1 ст.7 КПК каже, що «зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відноситься верховенство права…»

БАЧЕННЯ ЄСПЛ

Відповідно до позиції ЄСПЛ у кримінальних справах «розумний» строк, про який ідеться у ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може починати відлік з дати початку досудового слідства. (справи «Вемхов проти ФРН від 25.06.1968, «Ноймастер проти Австрії» від 27.06.1968, «Рингейзен проти Австрії» від 16.07.1971). Тому саме законодавець заклав наступну логіку в ч.4 ст.294, що відсутність підозри на досудовому слідству ще сильніше зачіпає права особи, яка потім таки отримала підозру. Тому, чим більше було використане строку досудового слідства до повідомлення про підозру, тим менше можливості продовжити строк після спливу двох місяців з дня повідомлення про підозру.

 

ВИСНОВОК

Ч.4 ст.294 Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців — внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців — внаслідок виняткової складності провадження.

СТРОК ВСЬОГО ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ може бути продовжений МАКСИМУМ до 12 місяців (внаслідок виняткової складності)  І НЕ БІЛЬШЕ. «Строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань» ст.219 КПК.

 

 

Семен Ханін, Керуючий партнер
юридичної компанії «АМБЕР»,

к.е.н., заслужений юрист України,

член правління Асоціації адвокатів України

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here