
Законодавством передбачені заходи щодо охорони спадкового майна з метою його збереження. Такі заходи важливі для забезпечення прав та захисту майнових інтересів осіб.
Про це повідомляє Міністерство юстиції України.
Згідно зі ст. 1283 Цивільного кодексу України, охорона спадкового майна здійснюється в інтересах спадкоємців, відказоодержувачів та кредиторів спадкодавця з метою збереження його до прийняття спадщини спадкоємцями або набрання законної сиди рішенням суду про визнання спадщини відумерлою.
На підставі рішення суду про оголошення фізичної особи померлою, за заявою спадкоємців, за повідомленням підприємств, установ,організацій, громадян чи за своє власною ініціативою, нотаріус або уповноважена на це посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування (в сільських населених пунктах) за місцем відкриття спадщини вживає заходи до охорони спадкового майна.
Для охорони спадкового майна нотаріуси та посадові особи органів місцевого самоврядування проводять опис майна і передають його на зберігання спадкоємцям або іншим особам ( згідно зі ст. 61 Цивільного кодексу України).
Певні види майна потребують спеціального зберігання.
Виявлені під час опису вибухові речовини і вибухові засоби, боєприпаси, зброя ( холодна, пневматична, вогнепальна) , спеціальні засоби самооборони , заряджені речовинами сльозогінної та дратівної дії передаються нотаріусом за окремим описом до органу внутрішніх справ.
Якщо під час опису виявлені грошові суми або цінні папери, які залишилися після померлої особи, вони вносяться на відповідні рахунки для обліку депозитних сум нотаріуса чи до банківської установи, про що виписується відповідна квитанція. Така квитанція підшивається до спадкової справи.
Якщо виявлені срібло, золото, платина, метали іридієво-платинової групи у будь-якому вигляді, іноземна валюта і виражені в іноземній валюті або монетарних металах платіжні документи, вироби із срібла, монетарних металів, дорогоцінного каміння, а також дорогоцінне каміння і перли, вони здаються до банківської установи на зберігання за окремим описом. Але перед тим, як передати такі цінності на зберігання до банку, нотаріус реєструє їх у Книзі обліку цінностей при вжитті заходів щодо охорони спадкового майна.
Ордени, медалі, нагрудні знаки та документи про нагородження залишаються у сім’ї спадкодавця.
Ощадні книжки, заставні на речі спадкодавця, що знаходяться в ломбарді тощо, також передаються на зберігання спадкоємцям, а якщо таких немає, то до нотаріуса.