23 грудня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до пункту 18 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який передбачає надання відпустки в особливий період під час дії воєнного стану для військовослужбовців. Дана зміна, дає змогу військовим піти у відпустку незалежно від наявності сімейних та поважних обставин.
Про це розповідає завідувачка Врадіївського бюро правової допомоги Олена Адамчук.
Наразі, військовослужбовцям під час воєнного стану можуть надаватися:
- Частина щорічної основної відпустки;
- Відпустка за сімейними або іншими поважними обставинами ( обов’язково зі збереженням грошового забезпечення).
Важливим, є те, що кожна з відпусток може надаватися, не більш як 10 календарних днів не враховуючи час, який необхідний для проїзду в межах до місця проведення відпустки та назад, але не може бути більше двох діб в один кінець.
Єдиною умовою надання частини щорічної основної відпустки є, те що вона може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше ніж 30% загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.
Тривалість щорічної основної відпустки для військовослужбовців, які мають вислугу в календарному обчисленні:
- до 10 років становить 30 календарних днів;
- від 10 до 15 років – 35 календарних днів;
- від 15 до 20 років – 40 календарних днів;
- понад 20 календарних років – 45 календарних днів
Варто також врахувати, що під час військового стану припиняється надання всіх відпусток, крім вище зазначених та крім:
- відпустки військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами;
- відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та в разі якщо дитина потребує домашнього догляду – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку (якщо обоє батьків є військовослужбовцями, – одному з них за їх рішенням);
- відпустки у зв’язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії.
Порядок надання відпустки
Військовослужбовець, який бажає отримати певний вид відпустки повинен подати рапорт безпосередньо своєму командиру. Командир в свою чергу передає рапорт до штабу військової частини для подання на розгляд командиру військової частини, який приймає рішення щодо надання відпустки.