Як стягнути аліменти: роз’яснення суду

0
680

Найчастіше питання про стягнення аліментів виникає одночасно зі справою про розірвання шлюбу, або одразу після розлучення. Аліменти стягуються з моменту звернення за ними, а не з моменту розлучення, повідомила пресслужба Зарічного районного суду м. Суми.

Як зазначається, аліменти можна стягнути в будь-який період, навіть коли батьки проживають разом і перебувають в шлюбі. Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня звернення з позовом, а в разі подання заяви про видачу судового наказу – з дня подання такої заяви. Строки розгляду справи значення не мають і не впливають на розмір аліментів.

«Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, – про це нам говорить ст. 180 Сімейного кодексу України. Але інколи, як би прикро це не було, один із батьків забуває про необхідність виконання цього батьківського обов’язку. І тоді на поміч приходить судове рішення», – йдеться в повідомленні.

У суді також повідомили, що судовий наказ – це найшвидший спосіб для стягнення аліментів. Суд видає судовий наказ протягом 5-и днів із дня отримання інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи – боржника. Суд розглядає справу про видачу судового наказу на підставі доданих до заяви документів, без виклику сторін до суду – це означає, що громадянину не доведеться з’являтися в судове засідання. За судовим наказом аліменти можна стягнути лише у чітко визначених розмірах.

Заявник може заявити лише одну із двох вимог закріплених у ч. 1 ст. 161 ЦПК:

  • на одну дитину – 1/4, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку;
  • у твердій грошовій сумі в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У разі заявлення іншого розміру аліментів суд постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу.

Судовий наказ набирає законної сили в день його видачі та має силу виконавчого документа, тобто підлягає примусовому виконанню без видачі виконавчого листа.  Ще однією перевагою судового наказу є те, що він не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

«Якщо Ви бажаєте стягнути аліменти у більшому розмірі ніж дозволяє стягнення у наказному провадженні, або ще існує  вимога пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб, то необхідно звертатись до суду з позовною заявою, тоді розгляд справи буде відбуватись у порядку позовного провадження. Сума аліментів, що може бути присуджена дитині в порядку позовного провадження не передбачає визначення максимально граничного розміру аліментів на дитину. За рішенням суду кошти на утримання дитини можуть стягуватись у частці від доходу відповідача (1/4, 1/3, 1/2) або у твердій грошовій сумі (2000 грн, 3000 грн) щомісяця на дитину«, – зазначили в суді.

Рішення суду набирає законної сили через 30 днів із дня його проголошення, якщо не було подано апеляційної скарги. Для виконання рішення суду видається виконавчий лист з яким доведеться звернутись до виконавчої служби.

У суді вказали на те, що позовна заява про стягнення аліментів подається до суду або за зареєстрованим місцем проживання/перебування відповідача, або за зареєстрованим місцем проживання/перебування позивача.

Водночас у справах про стягнення аліментів судовий збір не сплачується.

«Якщо Ви визначились до якого суду будете подавати позовну заяву та  в який спосіб то в пригоді Вам стане зразок позовної заяви про стягнення аліментів чи зразок заяви про видачу судового наказу, які Ви  можете знайти на сайті суду в розділі Громадянам підрозділі Зразки позовних заяв та заяв про видачу судового наказу за посиланням. Готовий пакет документів необхідно подати до канцелярії суду (якщо це Зарічний районний суд м. Суми, то каб. 301) або направити online через електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд», – йдеться в повідомленні.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь