Як правильно купити ніж, та що краще знати про володіння ним в Україні

1
4805

Спершу: ні у якому законі України не сказано про заборону володіння побутовим ножем.

Головне, щоб цей ніж не був холодною зброєю.

Іншими словами: якщо ніж не є холодною зброєю, в Україні ним може володіти будь хто, хоч немовля в колисці, хоч пенсіонер.  

Інша справа – холодна зброя.  На неї потрібний дозвіл.

Який ніж є холодною зброєю, а який ні?

В Україні експерти, як правило, не визнають холодною зброєю ніж, якщо його клинок коротший за 9 см, товщина клинка по обуху менша, ніж 2,6 мм, або якщо у нього ручка без упорів.

Що за справа із тими упорами?

Під словом «упори» маються на увазі виступи рукояті, які фіксують руку і не дають долоні зісковзнути на лезо. Вважається, що при спробі когось вдарити, рука зіскочить з ручки без упору (наприклад — гарди), і нападник поріже сам себе.

Холодною зброєю зазвичай є ніж, який вибивається з норми за всіма переліченими параметрами.

Тобто, якщо у ножа одночасно клинок довший за 9 мм і товщий за 2,6 мм, а рукоять має яскраво виражені упори — це точно «холодняк».

Якщо по одному з параметрів ніж «не дотягує», холодною зброєю він може і не бути.  Швидше за все, він буде «господарсько-побутовим».

Одразу видно, що тут використовується дуже багато слів типу: «швидше за все», «як правило», «зазвичай».  Тобто все це не точно.  Можливі варіанти.

Не купуйте ножі з лотків та кіосків у переходах метро. Купуйте ножі лише у серйозних спеціалізованих магазинах. До кожного ножа, який продається у серйозному магазині, прикладається експертний висновок, що він не належить до заборонених до свободного використання категорій.

Отримайте цей важливий папір при покупці, та носіть постійно із собою разом із ножем.  Це той документ, який потрібно буде показати поліцейському у разі претензій.

Ну і все ж таки, для носіння в місті ножа краще мати такого, що буде виглядати максимально не агресивно та не провокуюче.

А якщо я не ходитиму з ножем, а зберігатиму його вдома?

Висновок експерта все одно потрібний. Якщо ніж є холодною зброєю, то, незалежно від віку, без дозволу не можна: носити його із собою, возити в машині, зберігати вдома, передавати чи продавати іншим особам. Не можна ремонтувати та навіть робити такі ножі.

Так, згідно із законом носіння холодної зброї без дозволу та зберігання у будинку — різні речі і покарають вас по-різному.  Але все одно покарають.

Залежно від конкретного трактування ситуації, це може бути грошовий штраф і конфіскація ножа, а може бути позбавлення волі до 3 років.

Так що краще таких помилок не допускати.

Ви повинні бути впевнені, що ваш ніж – господарсько-побутовий. Важливо, щоб ви змогли це довести (знову таки – експертний висновок).

Ваш ніж та комендантська година

По-перше, нагадаємо, що знаходитись під час комендантської години на вулиці не маючи спеціальної перепустки — вже само по собі порушення.

Під час комендантської години патрулі мають законне право зупиняти громадян, перевіряти їх документи, здійснювати огляд їх речей та вилучати предмети, що є знаряддям правопорушення.

Тобто, якщо ви здійснювали правопорушення за допомогою ножа, його буде вилучено. У іншому разі претензій до наявності у вас побутового ножа (не холодної зброї) бути не має, бо носіння та володіння цими предметами ніякими законами та постановами не передбачається.

З одного боку, ваше право власності захищене Конституцією.  Вилучати щось має право лише держава і лише в особі представників певних органів виконавчої влади.

Але комендантська година є заходом, що регулюється спеціальною Постановою, а патрульні — представники державних органів.

Мусимо вам нагадати, що за невиконання законних вимог патрульних передбачено штраф або арешт до 15 діб. Також патрульні мають законне право застосовувати силу або навіть зброю у разі супротиву з боку правопорушника.

Майте це на увазі та поводьтеся розумно.

Ніж та самооборона

У жодному разі при зустрічі з поліцією не кажіть про те, що ніж потрібний вам для самооборони!

Законом України таке явище, як “самооборона ножем”, взагалі не передбачається на законних підставах. Подібна заява вже сама по собі може трактуватися як “задум” і претензія на порушення закону. З усіма витікаючими.

Джерело — wellgo.ua

1 КОММЕНТАРИЙ

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь