З моменту внесення даних до Єдиного реєстру осіб про громадянина, який зник безвісти за особливих обставин, може бути встановлено опіку над його майном в порядку, передбаченому Цивільним кодексом України.
Про це повідомляє прес-центр МВС.
Відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» ( далі – Закон №2505), особливими обставинами вважаються: збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.
Заходи для встановлення опіки над майном особи, зниклої безвісти за особливих обставин, вживаються нотаріусом шляхом проведення опису відповідного майна та призначення опікуна над таким майном.
Опікун над майном особи, яка зникла безвісти за особливих обставин, здійснює управління цим майном та забезпечує виконання зобов’язань такої особи за рахунок майна.
Хто може бути опікуном майна:
Нотаріус призначає опікуном над майном особи, зниклої безвісти за особливих обставин, фізичну особу з повною цивільною дієздатністю (за письмовою згодою), зокрема з числа близьких родичів чи членів сім’ї особи, орган опіки та піклування.
Згідно з Законом №2505, близькі родичі та члени сім’ї зниклої безвісти особи за особливих обставин вважаються: чоловік, дружина, мати, батько, вітчим, мачуха, дочка, син, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Зміст опіки над майном:
Опікун над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або фізичної особи, місце перебування якої невідоме:
- Приймає виконання цивільних обов’язків на її користь;
- Погашає за рахунок її майна борги;
- Управляє цим майном в її інтересах;
- За заявою заінтересованої особи надає за рахунок цього майна утримання особам, яких за законом зобов’язана утримувати фізична особа, яка безвісно відсутня або фізична особа, місце перебування якої невідоме.
Нотаріус припиняє опіку над майном особи, якщо з’являться відомості про місце перебування зниклої безвісти особи та ця інформація буде підтверджена відміткою у Реєстрі, або з’явиться сама особа.
Що необхідно для встановлення опіки над майном:
Потрібно звернутися до нотаріуса із заявою про встановлення опіки над майном особи, яка зникла безвісти за особливих обставин.
Окрім цього, нотаріусу потрібно надати низку документів, які підтвердять право заявника стати опікуном майна, а саме:
- Паспортні документи заявника, ідентифікаційний код, реєстрація місця проживання;
- Витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин із відомостями про особу;
- Підтвердження про наявність родинних відносин заявника та зниклої безвісти особи (наприклад, свідоцтво про народження чи шлюб) або інших відносин між ними, що свідчать про заінтересованість заявника у встановленні опіки над майном ( наприклад, наявність аліментних, кредитних чи інших зобов’язань особи, місце перебування якої невідоме);
- Довідка про реєстрація місця проживання зниклого безвісти;
- Документи про право власності безвісно відсутньої особи на відповідне майно, над яким встановлюється опіка.
Важливо зазначити, що над майном фізичної особи, яка зникла безвісти за особливих обставин, може бути призначено лише одного опікуна.