У Міноборони дали пояснення щодо військового обліку жінок в Україні

0
1232

Заступник міністра оборони України Ганна Маляр дала роз’яснення про військовий облік жінок і наголосила, що це не є призовом або мобілізацією.

«Весною 2021 року були прийняті зміни до закону «Про військовий обов’язок і військову службу», за які проголосували всі фракції, крім ОПЗЖ», — йдеться в повідомленні.

За її словами, облік — це не призов і не мобілізація, це лише облік.

«Ось ця норма, яка з’явилась у березні 2021: Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних», — зазначила Маляр.

Зазначається, що наказ Міноборони 313 — це наказ на виконання цього закону. Тобто спочатку є Закон, потім на його виконання створюються підзаконні нормативні акти.

«Процес виконання закону та постановки на військовий облік жінок, чиї спеціальність та/або професія, споріднені з відповідною військово-обліковою спеціальністю, буде тривати протягом 2022. Це перехідний період — протягом якого буде упорядковуватись та удосконалюватись нормативно-правова база з цього питання та самі процедури», — пише заступниця міністра оборони України.

Ганна Маляр запевнила, що жінок в армію забирати ніхто не буде.

«Військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави та полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, підприємств, установ та організацій щодо фіксації, накопичення та аналізу військово-облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Це справа не тільки органів військового управління, а всієї держави, на всіх рівнях», — зазначила вона.

Нагадаємо, що 17 грудня 2021 року набув чинності розроблений Генеральним штабом ЗС України та затверджений у встановленому порядку наказом Міністерства оборони України Перелік спеціальностей. Він містить 35 фахових напрямків, кожен із яких представляє десятки окремих спеціальностей господарської діяльності. З переліком можна ознайомитись на світлинах у коментарях.

Що змінилося?

Попередня постанова Кабінету Міністрів від 1994 року, яка затверджувала перелік спеціальностей, за якими жінки, що мають відповідну підготовку, можуть бути взяті на військовий облік, застаріла. В ньому містилися спеціальності, які вже давно юридично не існують в України.

Жінки перебували на військовому обліку і раніше, але це стосувалося обмеженого кола професій, як от лікарі, жінки-військовослужбовці запасу. Зміни до закону розширюють можливості щодо взяття на облік жінок інших спеціальностей та професій.

Метою прийняття змін до Закону ставилося удосконалення організаційно-правових засад комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань високопрофесійним особовим складом як у мирний час, так і в особливий період, що дозволить збільшити кількість висококваліфікованих, навчених за відповідними спеціальностями та опанувавши відповідні професії, військовозобов’язаних. Також систему військового обліку та діяльності місцевих органів військового управління буде приведено у відповідність зі стандартами НАТО.

Чи призиватимуть на військову службу жінок?

Взяття на військовий облік – це не призов на службу. На життя українок ці законодавчі зміни зараз не вплинуть, а до кінця 2022 року може постати необхідність стати на облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання. Протягом 2022 року не варто очікувати якихось проблем. У подальшому за ухилення від військового обліку, як і для чоловіків, після попередження з територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, передбачено штрафи.

За яких обставин призиватимуть жінок на військову службу?

Жінки, що перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути призвані на військову службу та службу у військовому резерві тільки у добровільному порядку (за контрактом).

Хто серед жінок тепер військовозобов’язаний?

35 фахових напрямків, кожен із яких представляє десятки окремих спеціальностей господарської діяльності. З переліком можна ознайомитись на світлинах у коментарях.

Як стати на військовий облік, де, у який строк?

Військовому обліку підлягають усі жінки у віці від 18 до 60 років, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.

Стати на військовий облік потрібно до кінця 2022 року у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (колишній комісаріат) за місцем реєстрації місця проживання.

Військово-облікова спеціальність визначається не лише дипломом, але й записом у трудовій книжці – досвідом роботи та КВЕДи фізичної особи-підприємця. Остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначається у територіальному центрі комплектування.

Процес постановки на військовий облік подібний до того, який проходять чоловіки. Коли облік повноцінно запрацює, у мірі потреби жінкам будуть пропонувати брати участь у зборах чи тренуваннях. А при влаштуванні на нову роботу, серед документів треба буде надати й військово-обліковий.

Як визначити, чи підпадаєте ви під дію нового наказу?

Найперше, можна ознайомитися із переліком на світлинах в коментарях. Також, інформацію можна отримати у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (колишній комісаріат).

Як діють ці норми при зміні професії, вагітності, вихованні неповнолітніх дітей?

При зміні професії потрібно буде інформувати територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, що дозволить краще відслідковувати наявні людські ресурси.

Вагітні жінки та/або з малолітніми дітьми теж беруться на військовий облік. Як і у випадку чоловіків, у ТЦК та СП для жінок враховуватиметься стан здоров’я людини та її сімейні обставини.

Коли очікувати якісь зміни?

Робота з реалізації наказу спланована до кінця 2022 року. На життя громадян до кінця 2022 року ці норми не вплинуть. Мета – приведення до чинного законодавства країна повинна знати свої резерви, ми повинні бути готовими, бо ситуація зобов’язує.

До кінця 2022 року у Генеральному штабі Збройних Сил України буде проведено аналіз змін кількості військовозобов’язаних-жінок, що перебувають на військовому обліку.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь