Суддям хочуть дозволити працювати з-за кордону

3
4244
Judge's Hand Striking Mallet On Sounding Block In Courtroom

Комітет АПУ з процесуального права закликає не обмежувати можливість суддям і працівникам апаратів судів виконувати свої функції дистанційно, в тому числі за межами України, а також забезпечити необхідні умови для функціонування судової системи в режимі дистанційної роботи.

Комітет АПУ з процесуального права у листах-зверненнях зазначає, що попри те, що російсько-українська війна, почавшись із окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, триває понад 8 років, Україна та її народ вперше опинилися в ситуації відкритого повномасштабного військового вторгнення ворожої держави з Другої світової війни. Щодня ракети російських загарбників влучають у мирні українські міста від Луцька до Дніпра, що знаходяться за сотні кілометрів від бойових дій на суходолі.

За таких умов звичайне функціонування цивільної інфраструктури, зокрема і здійснення правосуддя, надто в населених пунктах, що перебувають у зоні бойових дій, не просто неможливе, а несе неабияку загрозу для життя всіх учасників процесу. За різними оцінками, кількість вимушених переселенців в Україні становить 5-6 мільйонів осіб.

Комітет з процесуального права АПУ наголошує, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Асоціація правників України не може не вітати ініціативу НАДС (Наказ «Про внесення зміни до Типових правил внутрішнього службового розпорядку» №20-22 від 17 березня 2022 року та наступне роз’яснення №150 від 22 березня 2022 року) щодо запровадження для державних службовців можливості виконувати свої функції дистанційно, зокрема і з-за кордону.

Однак 24 березня 2022 року на офіційній вебсторінці Ради суддів України був опублікований відкритий лист Голови Ради суддів України Богдана Моніча до Голови Національного агентства України з питань державної служби (НАДС) Наталії Алюшеної (далі — Лист).

Так, у Листі стверджується, що НАДС, дозволивши державним службовцям працювати дистанційно, зокрема і з-за кордону, начебто «надає окремим державним службовцям унікальну преференцію — працювати на державний орган, а значить на Державу — дистанційно з-за меж України». Далі у Листі вказується, що буцімто виконання функцій Держави з-за її меж «фактично нівелює всі принципи державної служби, хоча й декларує, на перший погляд, благородну мету — захист представників державної служби від жахіть війни».

Крім того, у Листі доводиться до відома НАДС, що 22 березня 2022 року Рада суддів України ухвалила рішення, що дистанційна робота судді можлива виключно за умови його перебування в межах України.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» серед засад правосуддя не наводить здійснення правосуддя суддею у воєнний час із загрозою для його чи її життя. Засадою правосуддя є лише здійснення правосуддя уповноваженим суддею відповідно до визначених законом процедур судочинства. Якщо суддям дозволяється здійснювати правосуддя поза межами приміщення суду, то не зрозуміло, з чого випливає обов’язок знаходитися при цьому на території України. Невже суддя припиняє бути суддею при перетині державного кордону України? Конституцією України така підстава втрати статусу судді не передбачена.

Ба більше, жодних централізованих заходів із забезпечення суддів і працівників апарату судів житлом і щодо іншого сприяння у здійсненні ними правосуддя на час їх вимушеного переселення з місць постійного проживання ні Рада суддів України, ні Державна судова адміністрація України не вжили. Порятунок життя суддів, працівників суду, членів їх сімей за замовчуванням є відповідальністю їх самих і лише їх самих.

А тому важливо передбачити такі процедури судочинства, які, з одного боку, забезпечать безперебійність і своєчасність здійснення правосуддя, а з іншого боку — гарантуватимуть безпеку життя та здоров’я як учасників процесу, так і працівників суду.

У безпрецедентних умовах російського вторгнення залишається надзвичайно важливим ефективне функціонування всіх державних і суспільних інститутів, що досягається гуртуванням і сумлінною працею всіх і кожного на своєму місці. Судочинство є однією з найважливіших функцій правової держави та архіважливо, щоби воно здійснювалося. При цьому не так важливо, де саме знаходиться суддя чи працівник суду, як те, щоб ухвалювалися законні і справедливі рішення у встановлені строки.

Підсумовуючи викладене у листах-зверненнях, Комітет АПУ з процесуального права закликає не обмежувати можливість суддям і працівникам апаратів судів виконувати свої функції дистанційно, зокрема і за межами України, а також забезпечити необхідні умови для функціонування судової системи в режимі дистанційної роботи.

3 КОММЕНТАРИИ

  1. Та ні, а як же тді вони хабарі братимуть? Перебуваючи в країнах ЄС, навіть тимчасово, навіть виконуючи свою роботу дистанційно, вони перебувають під юрисдикцією держави перебування, ну, а, наприклад, в Польщі до хабарників ставлення відоме. Це ж вони тоді всі будуть «на подсосе»

  2. Маразм…
    Будуть отримувати зарплату з держбюджету українців які живуть в умовах війни , а жити в тихих країнах та витрачати наші гроші ?
    Брєд …
    Якщо суддя втік — позбавляти мантії…

  3. Як можна трендіти про «ухвалювалися законні і справедливі рішення у встановлені строки», якщо судді навіть в мирний час не виносили законних рішень і затягували розгляд справ роками щоб видавити більші хабарі. А хабарі вони не беруть від неперевірених осіб.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь