Суд стягнув з НАЗК 7,7 мільйонів гривень за оренду обладнання для Реєстру декларацій

0
579

Господарський суд Києва ухвалив стягнути з Нацагентства з питань запобігання і протидії корупції 7,7 млн грн за користування обладнанням ТОВ «Алтаюр».

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на рішення від 9 березня.

Протягом 2017-2019 років НАЗК орендувало в компанії «Алтаюр» серверне обладнання для розміщення Реєстру декларацій. У різні роки вартість оренди на рік складала від 2,1 до 4,9 млн грн. Всього НАЗК заплатило цій фірмі 11,5 млн грн.

У кінці 2019-го НАЗК організувало переговори щодо закупівлі послуги на наступний рік і запросили до участі «Алтаюр». Планувалося знову орендувати обладнання в цієї фірми. 1 січня 2020 сторони черговий раз підписали акт приймання-передачі обладнання. Але не початку лютого НАЗК повернуло компанії проекти договорів. Не було враховано таку суттєву умову закупівлі як право замовника розірвати договір в односторонньому порядку у разі прийняття НАЗК модернізованого програмного забезпечення.

Закупівлю оренди обладнання скасували і наступний тендер пройшов аж у червні 2020.

Але за весь цей час обладнання компанії «Алтаюр» не повернули. Воно залишалося на технічному майданчику ДП «Українські спеціальні системи», де його розміщувало НАЗК.

Крім того, на обладнання у квітні 2020 наклав арешт Вищий антикорупційний суд. НАБУ почало розслідувати справу за фактом зловживань службових осіб НАЗК, які уклали з ТОВ «Алтаюр» договори на оренду комп’ютерного обладнання без проведення тендерних процедур та за цінами, істотно вищими за ринкові.

Нацагентство наполягало, що у 2020 не мало договірних відносин з «Алтаюр», а обладнання не може повернути через його арешт. Адвокати «Алтаюр» неодноразово оскаржувати арешт у Вищому антикорупційному суді, але даремно.

Зрештою, компанія звернулася до Господарського суду і стягнула 7,7 млн грн – ця сума включає 2,8 млн грн заборгованості по орендній платі, 4,6 млн грн неустойки, 165 тисяч на правову допомогу адвоката та інші дрібніші витрати.

Суд визнав, що з 1 січня 2020 по 23 липня 2020 (дата подачі позову) НАЗК фактично користувалося обладнанням, оскільки його не було передано власнику. Також стягнута неустойка в розмірі подвійної плати за користування майном за час прострочення його повернення, мінус ПДВ).

Крім того, суд зобов’язав НАЗК повернути «Алтаюр» все орендоване обладнання.

Господарський суд пояснив, що арешт майна у кримінальному провадженні жодним чином не стосується господарських відносин, що виникли на підставі договору оренди, наслідків закінчення строку дії договору. Арешт у кримінальній справі не може бути підставою для відмови в захисті прав позивача, порушення яких встановлено господарським судом.

Суд відзначає, що арешт майна в межах кримінального провадження має самостійний правовий статус, накладається та знімається виключно в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом.

Більш того, зобов’язання НАЗК повернути компанії належне їй майно не може вплинути на хід кримінального провадження, на правовий статус арештованого майна, та не призводить ні до зняття арешту, ні до зміни особи, відповідальної за збереження речових доказів у кримінальному провадженні.

У червні 2020 НАЗК провело тендер, щоб закупити власне обладнання і перенести на нього Реєстр декларацій. «Алтаюр» також взяло участь, але його пропозицію відхилили як таку, що не відповідає умовам закупівлі. Тендер виграла інша компанія. «Алтаюр» скаржився спочатку в Антимонопольний комітет, а потім і в суд.

У листопаді 2020 року Господарський суд не став розглядати позов і закрив провадження. Але 8 лютого 2021 Північний апеляційний госпсуд це рішення скасував і скерував справу до першої інстанції для розгляду.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь