Верховний Суд розя’снив, які посади не можна пропонувати працівникам під час скорочення штату.
Обставини справи №285/4227/18 полягали в наступному.
На підприємстві відбулась реорганізація зі скороченням штату працівників.
Позивачку було звільнено на підставі п.1 ст.40 КЗпП.
Суд апеляційної інстанції задовольнив позов про поновлення її на роботі. Зазначив, що роботодавець був зобов’язаний, але не запропонував позивачці посаду, вакантну на той час у зв’язку із перебуванням працівниці у відпустці по догляду за дитиною до 3 років.
Отже, звільнення було незаконне.
Але КЦС ВС мав протилежну думку.
Передбачений ч.2 ст.40, ч.ч.1,3 ст.49-2 КЗпП обов’язок роботодавця працевлаштувати працівника, який підлягає скороченню, полягає у необхідності запропонувати йому вакантну посаду за відповідною професією чи спеціальністю.
Згідно з п.3 ч.1 ст.1 ЗУ «Про зайнятість населення» вакансія — вільна посада, на яку може бути працевлаштована особа.
Відповідно до ч.3 ст.2 ЗУ «Про відпустки» право на відпустки забезпечується, зокрема, гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом.
Якщо працівник відсутній у зв’язку із хворобою, відрядженням, відпусткою посада, яку він займає, НЕ Є вакантною.
Відповідно, посада жінки, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, також не є вакантною і прийняття працівників на таку посаду можливе лише за строковим трудовим договором на період до виходу з відпустки основного працівника.
Апеляційний суд зазначеного не врахував та дійшов помилкового висновку відносно невиконання відповідачем вимог КЗпП щодо працевлаштування позивачки.
Рішення ВС у справі № 285/4227/18 https://cutt.ly/6lDN05i