
Спадкування – це перехід прав та обов’язків від спадкодавця до її спадкоємців. Для того, щоб не втратити право на спадкування, спадкоємцям слід знати та дотримуватись певних правил і строків, установлених Законодавством.
Про це повідомляє Міністерство юстиції України.
Час, строки та місце відкриття спадщини – є ключовими знаннями для спадкоємців, бо саме від цього залежить можливість реалізувати своє право на спадкування. У разі, якщо спадкоємець без поважних причин не подасть заяву на прийняття спадщини вчасно, він може втратити таке право.
Час прийняття спадщини:
Згідно зі ст.1220 Цивільного кодексу України ( далі – Кодекс) спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини вважається день смерті або день, коли особа оголошується померлою.
У випадку, коли протягом однієї доби померли всі особи, які могли б спадкувати одна після одної, спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з них. Такий підхід до відкриття спадщини діє у випадку, якщо кілька осіб, які могли б спадкувати одна за одною, померли під час небезпеки спільної для них , наприклад, аварія, стихійне лихо, катастрофи тощо.
Місце відкриття спадщини:
Останнє місце проживання спадкодавця вважається місцем відкриття спадщини. У разі, якщо місце проживання невідоме, то місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної її частини. Якщо об’єктів нерухомого майна декілька, то місце відкриття спадщини можуть обрати спадкоємці ( із ряду об’єктів нерухомого майна спадкодавця).
Якщо нерухомого майна немає, то місцем відкриття спадщини є місцезнаходження основної частини рухомого майна, наявність якого може бути підтверджено свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, випискою з реєстру власників іменних цінних паперів, ощадною книжкою чи договором банківського рахунку.
У випадку смерті військовослужбовця строкової служби, а також осіб, які навчалися в навчальних закладах, що розташовані поза місцем їх проживання, місцем відкриття спадщини є те місце, де вони проживали до призову на військову службу або до вступу до навчального закладу.
Хто має право на спадкування:
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом отримують особи, визначені у статтях 1261-1265 Кодексу.
Спадкоємець має право відмовитись від прийняття спадщини, але відмова від прийняття спадщини діє на все спадкове майно. Тобто, спадкоємець не може прийняти одну частину спадщини, а він іншої відмовитись.
Спадкоємець, який постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 Кодексу, не заявив про відмову від неї (протягом 6 місяців від дня відкриття спадщини).
Подання заяви про відкриття спадщини та строки:
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але не проживав постійно зі спадкодавцем, повинен подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заяву потрібно подавати самостійно і у письмовій формі. Також, особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди батьків.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття або відмови від прийняття спадщини іншими спадкодавцями, то строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяців з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.