У щорічній доповіді Генерального секретаря ООН про смертну кару підтверджено, що Саудівська Аравія разом з іншими країнами відновила страти через масові порушення міжнародного права.
Звіт було опубліковано на 51-й сесії Ради з прав людини, він охоплює період з липня 2020 року по червень 2022 року та ґрунтується на звітах і виступах держав, міжнародних і регіональних органів ООН, а також неурядових організацій.
У вступі до своєї доповіді Генеральний секретар Антоніу Гутерріш дав зрозуміти, що держави, які ще не повністю скасували смертну кару, повинні бути на незворотному шляху до її повного скасування де-факто і де-юре. Смертна кара не може поєднуватися з повною повагою до права на життя. У доповіді зазначено, що 170 країн скасували або призупинили смертну кару, але всупереч світовій тенденції, меншість країн продовжує її застосовувати.
Повторне запровадження або продовження смертної кари або відновлення виконання страт
Заходи, вжиті в умовах пандемії коронавірусної хвороби, вплинули на призначення та застосування смертної кари. У 2020 році повідомлялося про зменшення кількості смертних вироків, винесених і виконаних у кількох країнах, включаючи Саудівську Аравію. Завдяки вжитим заходам щодо боротьби з епідемією. Однак із послабленням пандемічних обмежень у 2021 і 2022 роках страти відновилися або збільшилися в багатьох країнах, і на три країни, включаючи Саудівську Аравію, припало 88 усіх відомих страт того року.
Запобіжні заходи гарантують захист прав тих, кому загрожує смертна кара
Обмеження застосування смертної кари «найтяжчими злочинами»
Багато країн продовжували запроваджувати та застосовувати смертну кару за злочини, пов’язані з тероризмом. Спеціальні процедури Ради з прав людини висловили занепокоєння щодо використання законів про боротьбу з тероризмом у країнах, включаючи Саудівську Аравію, проти іноземних громадян та осіб, які належать до меншин. Згідно з повідомленнями, вироки були винесені, незважаючи на судові процедури, які, як повідомляється, не забезпечили справедливого судового розгляду та звинувачення у свавільних арештах, тортурах, жорстокому поводженні та насильницьких зникненнях.
Верховний комісар з прав людини засудив масові страти в Саудівській Аравії за звинуваченнями в тероризмі, в тому числі проти людей, що належать до меншин, які брали участь в антиурядових протестах.
Гарантії справедливого судового розгляду
Деякі смертні вироки були винесені після свавільних арештів, відсутності належної правової процедури та гарантій справедливого судового розгляду, а також звинувачень у катуваннях, у тому числі в контексті виконання законів про боротьбу з тероризмом у країнах, включаючи Саудівську Аравію.
Повідомлялося, що багато людей, які перебувають у камерах смертників, не змогли отримати особисте юридичне представництво, а деякі адвокати повідомили, що вони не змогли ефективно виконувати свою слідчу роботу. Також зросла стурбованість тим, що вони перешкоджають адвокатам братися за справи про смертну кару та ускладнюють пошук правового представництва для людей, які перебувають у камері смертників.
Розстріл неповнолітніх
Смертні вироки за злочини, вчинені особами віком до 18 років, у деяких країнах все ще законні. Вважається, що в країнах, включаючи Саудівську Аравію, злочинці молодші на момент скоєння злочину перебувають у камері смертників.
Уповноважені спеціальними процедурами висловили серйозну стурбованість смертними вироками, винесеними неповнолітнім у Саудівській Аравії, незважаючи на вироки, винесені після судових процесів, які, як повідомляється, не відповідали гарантіям справедливого судового розгляду та звинувачень у свавільному затриманні та тортурах. Робоча група із свавільних затримань закликала Саудівську Аравію негайно звільнити особу, яку заарештували, коли їй було 14 років, і засудили до смертної кари після судового розгляду, пов’язаного з порушеннями, включаючи визнання провини, яке, як кажуть, було витягнуто під тортурами.
Робоча група та спеціальний доповідач із питань позасудових страт закликали Саудівську Аравію негайно прийняти необхідні законодавчі заходи для скасування смертної кари щодо дітей за всі злочини, включно з тими, які караються покараннями Кісас і Хадд.
Генеральний секретар завершив свій звіт деякими висновками та рекомендаціями, зокрема:
- Він із занепокоєнням відзначає, що після призупинення, частково через обмеження, пов’язані з пандемією Covid-19, застосування смертної кари відновилося або збільшилося в багатьох країнах.
- Генеральний секретар нагадує, що всі держави повинні повністю дотримуватися своїх зобов’язань згідно з міжнародним правом прав людини. Держави-утримувачі повинні застосовувати смертну кару лише за «найсерйозніші злочини», які постійно тлумачаться як злочини надзвичайної тяжкості, пов’язані з умисним вбивством.
- Держави повинні скасувати обов’язкову смертну кару. Крім того, процес, який враховує особисті обставини правопорушника та конкретні обставини злочину.
- До скасування смертної кари держави повинні також забезпечити ефективне впровадження та впровадження правових гарантій і гарантій, включаючи право вимагати помилування та пом’якшення смертної кари через процедури, які пропонують певні основні гарантії.
ESOHR пояснює, що через залякування суспільства, залякування сімей і відсутність прозорості важко отримати доступ до документів і реальних цифр щодо осіб, які зараз перебувають у камері смертників. Однак, згідно з документацією Європейської організації Саудівської Аравії, щонайменше 34 особам все ще загрожує смертна кара, у тому числі восьмеро неповнолітніх.