Право на відпустку для догляду за дитиною: українцям роз’яснили важливі нюанси

0
69

Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років.

Про це повідомляє Координаційний центр з надання правничої допомоги.

Крім матері, батька дитини ця відпустка може бути використана повністю або частинами також:

  • бабою, дідом;
  • іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною;
  • особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину;
  • одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може використовувати одночасно лише одна із зазначених осіб

Відпустка триває до досягнення дитиною трьох років. Тобто днем виходу працівника на роботу буде наступний день після дня народження дитини. Проте роботодавець може надати частково оплачувану відпустку або відпустку без збереження заробітної плати більшої тривалості. Також відпустка може бути поділена на частини, які можуть бути використані будь-ким із перелічених осіб.

Матері, батькові або іншим особам, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, може бути надано відпустку тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

Така відпустка надається на підставі поданої роботодавцю заяви та довідки за формою № 080-1/о.

Порядок надання відпустки для догляду за дитиною до 3х років батькові

Для отримання батьком дитини відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку необхідно звернутися до роботодавця з наступними документами:

  • письмова заява на ім’я роботодавця;
  • копія свідоцтва про народження дитини (для підтвердження віку дитини).
  • довідка з місця роботи (служби, навчання) матері дитини про те, що вона стала до роботи до закінчення цієї відпустки;
  • довідка органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання матері про припинення їй виплати допомоги по догляду за дитиною (із зазначенням дати).

Надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку оформляється наказом (розпорядженням) власника.

За бажанням особи, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. У випадку виходу на роботу відпустка переривається, проте виплата допомоги при народженні дитини не припиняється.

Важливо! Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю. Час відпусток до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується.

Крім того, такий період зараховують до:

  1. страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску;
  2. страхового стажу для призначення пенсії.

Достроковий вихід з декретної відпустки

Перебуваючи у декретній відпустці, жінка, чоловік або інші родичі мають право перервати її. Про дострокове припинення такої відпустки потрібно повідомити роботодавця не пізніш як за 10 календарних днів до дня дострокового припинення такої відпустки. Про такий намір необхідно зазначити у відповідній заяві, на підставі якої роботодавець видає наказ про достроковий вихід з декретної відпустки.

Оплата відпустки

Допомогу по догляду за дитиною скасовано з 1 липня 2014 року ― наразі її отримують лише батьки тих дітей, які народилися до вказаної дати. Батьки ж при народженні першої та кожної наступної дитини, яка народилася після 30 червня 2014 року, отримують лише допомогу при народженні дитини у розмірі 41 280 грн ― виплата цієї допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 грн, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами. Після оформлення такої відпустки на батька дитини грошова допомога буде надаватися йому.

Чи є декретна відпустка підставою для звільнення з військової служби

Під час мобілізації деякі категорії військовозобов’язаних чоловіків можуть отримати відстрочку від мобілізації. Наприклад, чоловіки, які мають на утриманні трьох і більше неповнолітніх дітей або батьки-одинаки.

А от жінкам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надано таке право. У законі чітко зазначається, що право на відстрочку мають саме жінки. А от чоловік, який іде у відпустку з догляду за дитиною, не може мати права на відстрочку від призову на цій підставі.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь