Тривале ( близько п’яти років) та свідоме ухилення батька від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини, що призвело до відсутності психоемоційного зв’язку між дитиною та батьком, заяви матері про позбавлення його батьківських прав, адаптованість дитини до відносин у сім’ї з новим чоловіком матері є достатніми підставами для позбавлення батьківських прав.
Такий висновок зробив Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду.
Мова йде про постанову від 19 лютого 2025 року у справі №147/277/24.
У справі позивачка просила позбавити батьківських прав свого колишнього чоловіка та батька дитини через певні обставини, а саме – батько близько п’яти років не цікавиться станом здоров’я дитини, не проявляє батьківської уваги, не піклується, не бере матеріальної відповідальності за дитину. Також у батька наявна заборгованість зі сплати аліментів, що теж свідчить про те, що батько не приймав участі у матеріальному забезпеченні дитини. Графік контакту з дитиною, який було встановлено службою у справах дітей, не виконується батьком. Враховуючи вік дитини, за цей час дитина адаптувалася до відносин з новим чоловіком матері та почувається комфортно в сім’ї.
Суд першої інстанції, за наявності заперечень батька в позбавленні його батьківських прав та висловленого ним бажання брати участь в вихованні дитини, а також відсутності правових підстав для застосування крайнього заходу, вирішував спір та відмовив у задоволені позовних вимог.
Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції в тому, що правові підстави для позбавлення батьківських прав відсутні. Заяву про відмову від батьківських прав та його згоду на позбавлення батьківських прав, яку подав відповідач, суд відхилив, зазначивши, що заява не може слугувати єдиною підставою для такого рішення.
Далі позивачка звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просила скасувати попередні рішення.
Служба у справах дітей подала додаткові пояснення з приводу того, що раніше їй стало відомо про небажання батька виконувати свої обов’язки. Всі учасники підтвердили інформацію з приводу того, що батько дитини не спілкувався з нею близько п’яти років, не має з дочкою психоемоційного контакту, не має наміру виконувати свої батьківські права, а також з приводу того, що дитина зростає у комфортних умовах та називає нового чоловіка матері татом.
Батько дитини висловився щодо позбавлення його батьківських прав. Він вважає, що це буде доцільно та просив задовольнити касаційну скаргу у повному обсязі.
Колегія суддів зазначила, що відповідно до пункту 50 Керівних принципів Комітету Міністрів Ради Європи щодо судочинства, дружнього дитині, до всіх процесуальних дій, у яких беруть участь діти, має застосовуватися принцип невідкладності задля отримання швидкої відповіді і найкращого захисту інтересів дитини, з повагою принципу верховенства права. Тож, затягування розгляду справи негативно впливає на дітей.
Таким чином, КЦС ВС скасував судові рішення судів попередніх інстанцій та задовольнив позов про позбавлення батьківських прав.