У рішенні , прийнятому у світлі доповіді Генерального секретаря Ради Європи Марії Пейчинович Бурич , Комітет міністрів висловив глибоку стурбованість погіршенням ситуації з правами людини на територіях України, які тимчасово контролюються або окуповані Російською Федерацією включно з Автономною Республікою Крим та м. Севастополем, з доказами численних та серйозних порушень міжнародних норм прав людини та міжнародного гуманітарного права.
Комітет міністрів нагадав, що широкомасштабні порушення прав людини, вчинені російською окупаційною владою, включають, але не обмежуються систематичним застосуванням тортур та інших видів жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження, свавільних страт, позасудових убивств, насильницьких зникнень, сексуальних та гендерно зумовлене насильство, а також примусова депортація громадян України з України до Росії та Білорусі, примусовий призов громадян України до російської армії, порушення прав власності та свободи пересування, зловживання та практика дискримінації щодо жителі тимчасово окупованого Криму, в тому числі етнічні українці та кримські татари, а також особи, які належать до інших етнічних груп та релігійних громад.
Зокрема, члени Комітету стурбовані доказами вбивств, поранень, сексуального насильства над дітьми та їх депортації російськими військовими та закликають повернути їх до своїх родин.
Комітет міністрів наголосив на необхідності швидкого, незалежного та неупередженого національного та міжнародного розслідування повідомлених порушень і зловживань міжнародними нормами прав людини, порушень міжнародного гуманітарного права та пов’язаних злочинів. Він нагадав про тверде зобов’язання європейських політичних лідерів – на 4-му саміті глав держав та урядів Ради Європи (Рейк’явік, 16-17 травня 2023 р.) – підтримувати Україну, забезпечити притягнення Росії та її лідерів до відповідальності та що жертви мають доступ до правосуддя та відшкодування. Реєстр збитків для України є першою складовою майбутнього міжнародного механізму компенсації.