Как в Киеве попасть в детский сад без прописки?

1
3347

У зв’язку з численними запитами батьків, чиї діти ходять або збираються піти у садочок, — зважаючи на зміни в електронній черзі до садочків та введення програми «гроші ходять за дитиною», ми вирішили відповісти на основні запитання наших клієнтів.

 1. Як відсутність «прописки» в місті Києві впливає на статус дитини в електронній черзі до садочку міста? Яким буде розподіл черговості?

Як повідомляють батьки, в електронній черзі до садочків відбулися зміни: появилася графа «місце реєстрації» та діти, зареєстровані в м. Києві, посунулися в черзі вгору. В Київській міській держадміністрації стверджують, що це нововведення працює в тестовому режимі та остаточні рішення ще не прийняті. Проте, з метою захисту прав територіальної громади міста Києва – Київська міська держадміністрація в електронній черзі до садочку планує зберігати пріоритетність осіб, які офіційно зареєстровані в місті Києві (а також дітей внутрішньо переміщених осіб та дітей учасників АТО).

 1. Багато батьків, які очікують місце в садочок бачать, як перед ім’ям їх дитини з завидною постійністю з’являються імена нових і нових дітей, які не мають «прописки» в м. Києві і подали заявку не так давно. Хто ці діти і за якими пільгами вони отримують перші місця в черзі?

Право на першочергове зарахування дітей у садочок встановлено для дітей військовослужбовців (до них зараз відносять і дітей учасників АТО). Також органи місцевого самоврядування та місцеві державні адміністрації мають право встановлювати пільги для різних категорій громадян, зокрема вони передбачені для дітей переселенців, які прибули з Донецької та Луганської областей, — вони як і раніше, на перших місцях у електронній черзі.

 

 

 1. Якщо у дитини батько і мати мають «київську прописку», чи необхідна «прописка» дитині? Раніше місцем проживання і реєстрації дитини вважалося місце проживання одного з батьків.

Відповідь на дане питання — неоднозначна. Так, Порядком здійснення видатків на дошкільну освіту у місті Києві на основі базового фінансового нормативу бюджетної забезпеченості, що затверджений рішенням Київської міської ради від 13.09.2018 №1369/5433 (далі – Порядок №1369/5433), встановлено, що якщо в комунальний садочок зараховується дитина, не зареєстрована в м. Києві (окрім дітей внутрішньо переміщених осіб та дітей учасників АТО), то за надання дошкільної освіти такій дитині здійснюється щомісячна оплата за рахунок коштів батьків або місцевого бюджету, членом територіальної громади якої є дитина (один із батьків). Тобто в даному положенні Порядку зазначено саме «реєстрацію дитини».

Згідно ж наступних положень даного Порядку впроваджено програму «Гроші ходять за дитиною», відповідно до якої приватні та комунальні садочки зможуть отримати компенсацію за надання освітньої послуги дитині, місце проживання якої зареєстроване в м. Києві. У 2019 році – це 2490 гривень. Для отримання зазначеної компенсації потрібно укласти тристоронній договір між батьками, садочком та Київською міською держадміністрацією (Управлінням освіти). В переліку документів для отримання компенсації – зазначено витяг/ довідку про місце проживання / перебування особи (дитини або одного із батьків).

Для уникнення двозначних трактувань – звичайно краще зареєструвати дитину. Проте, є підстави вважати, що і в електронній черзі, і Київська міська держадміністрація при прийнятті рішення про виплату компенсації буде приймати до уваги та керуватися як безпосереднім місцем реєстрації дитини, так і місцем реєстрації одного з батьків дитини.

 1. Якщо мама має квартиру в м. Києві в одноосібній власності, «прописана» там, чи необхідна прописка дитині?

Краще зареєструвати дитину. Проте в переліку документів на компенсацію зазначено документи, що підтверджують реєстрацію в м. Києві дитини або одного із батьків.

 1. В садочок дитина може піти тільки в тому районі, де «прописана»?

В даному випадку має значення реєстрація в м. Києві. Район в м. Києві можна обрати будь-який.

 1. Що буде з дітьми, які вже зараховані в садочки і не мають «прописки» в м. Києві?

Діти, що перебувають в електронній черзі, змістяться нижче, і відповідно будуть в черзі за дітками, з реєстрацією в місті Києві (а також дітьми внутрішньо переміщених осіб та дітьми учасників АТО).

Що стосується дітей, які уже ходять у комунальний садочок, то за надання дошкільної освіти такій дитині здійснюватиметься щомісячна оплата за рахунок коштів батьків або місцевого бюджету, членом територіальної громади якої є дитина (один із батьків).

 1. Багато розмов йде про підвищення ціни на садочок для дітей без «прописки». Чи буде підвищена ціна для дітей які вже ходять в садочок? Чи відпоавідає законодавству введення оплати за комунальний садочок?

Порядком №1369/5433 передбачена щомісячна оплата за надання дошкільної освіти дитині без реєстрації в м. Києві за рахунок коштів батьків або місцевого бюджету, членом територіальної громади якої є дитина (один із батьків). Оплата встановлена в розмірі базового фінансового нормативу бюджетної забезпеченості, затвердженого рішенням Київської міської ради. У 2019 році – це 2490 гривень за один місяць навчання однієї дитини.

При цьому хочемо підкреслити те, що введення оплати за отримання послуг дошкільної освіти суперечитиме ст.ст. 24 та 53 Конституції України, оскільки громадяни України мають рівні конституційні права і держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної освіти незалежно від місця проживання дітей. Так, наприклад в Тернополі, — рішення місцевої влади, яким встановлено плату за отримання дошкільної освіти в закладах дошкільної освіти міста для дітей, що не зареєстровані в місті Тернопіль, — оскаржено. Поки що рішення не вступило в силу у зв’язку з його апеляційним оскарженням.  

 8. Чи підвищиться оплата за садочок для дітей з «пропискою»?

Садочки, що надають дошкільну освіту дітям зареєстрованим в м. Києві матимуть право за тристороннім договором (між батьками/ садочком/ Київською міської держадміністрацією) отримати компенсацію за надані послуги. Відповідно вартість дошкільної освіти для таких діток зменшиться на суму компенсації.

 9. Чи можна «прописати» дитину в квартирі, яка придбана в кредит і він ще не виплачений до кінця?

Відповідь на дане питання залежить від умов Кредитного договору. При реєстрації дитини, органи реєстрації не перевіряють чи квартира в іпотеці, і відповідно можливість зареєструвати дитину у квартирі, придбаній одним із батьків – буде. Проте, умовами кредитного договору – банки здебільшого передбачають проведення реєстрації – виключно за їх згодою як кредитора, і за порушення даного обов’язку – передбачають значні штрафні санкції.

 1. Чи може дитина бути прописана у бабусі / дідуся?

Реєстрація дитини до 14 років може бути здійснена виключно за місцем реєстрації одного з батьків (разом з матір’ю чи батьком, або за їх спільною адресою). Згода власника житла на реєстрацію дитини не потрібна. У разі, якщо батько і мати дитини прописані за різними адресами, місце проживання дітей реєструється разом з одним із них за письмової згоди другого з батьків. Дозвіл тата (мами) на прописку дитини в квартиру або будинок до другого з батьків не потрібен лише у випадку, якщо місце проживання дітей визначено відповідним рішенням суду або висновком органу опіки.

Для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, необхідна присутність обох батьків або нотаріально завірена згода батька (матері) на прописку дитини за новою адресою.

 1. Як проходить процес тимчасової реєстрації? На який термін вона дається і які умови?

Якщо у вас є офіційний договір оренди квартири, то прописатися в ній ви можете і без згоди власника, просто звернувшись в центр адміністративних послуг чи в інші органи реєстрації та подавши договір оренди квартири, заяву та квитанцію про оплату адміністративних послуг. Важливо, щоб договір оренди був прийнятий реєстратором і відповідав чинному законодавству України. Але при наявності офіційного договору прописатися цілком реально. Якщо ж письмового договору немає, то власник має підтвердити свою згоду на реєстрацію, тобто бути присутнім під час здійснення реєстрації.

Якщо люди зареєстровані в приміщенні на основі договору оренди, то, відповідно, право на реєстрацію зберігається за ними до закінчення терміну договору. Після цього власник житла може їх зняти з реєстрації місця проживання. А також, до закінчення терміну дії договору, за рішенням судових органів.

 1. Чи можна отримати реєстрацію річної дитини, якщо сім’я проживає в орендованій квартирі?

Зареєструвати в орендованій квартирі можна і дитину, якщо в орендованій квартирі зареєстрований хоча б один із батьків дитини. На підставі договору оренди – це можна зробити і без згоди власника квартири. Проте, краще такі дії узгоджувати, щоб не викликати негативних наслідків – аж до дострокового розірвання договору оренди.   

 1. Чим ризикує власник квартири, даючи згоду орендарю на реєстрацію своєї неповнолітньої дитини?

Якщо люди зареєстровані в приміщенні на основі договору оренди, то, відповідно, право на реєстрацію зберігається за ними до закінчення терміну договору. Після цього власник житла може їх зняти з реєстрації місця проживання. А також, до закінчення терміну дії договору, за рішенням судових органів.

Виписати з квартири дитину до 14 років можна тільки разом з одним із батьків. Якщо батьки прописані за різними адресами, то виписати дитину з одним з батьків можна при наявності письмової згоди другого з батьків, який має бути  особисто. Тобто батьки повинні подавати заяву на виписку дитини разом. Якщо один з батьків не може бути присутнім, потрібно надати його письмову нотаріально засвідчену згоду.

Орендарі не набувають права власності на квартиру. Проте виселити дитину у випадку відсутності у її батьків (одного із батьків) іншого зареєстрованого місця проживання буде складно. Крім того – у випадку продажу орендованої квартири, в якій зареєстрована дитина, — необхідний дозвіл органу опіки і піклування на відчуження.   

 1. Чи можуть діти без щеплень бути зараховані в садочок? Як перевіряється — чи щеплення були зроблені реально, або куплені, як роблять багато батьків?

Будь-які заборони відвідання закладів освіти дітям без щеплень є неконституційними. Відповідальність за реальність відображення щеплень – несуть батьки та медичні працівники, які здійснили відповідні записи про проведення щеплення.

 

1 КОММЕНТАРИЙ

 1. Я конечно не знаю у кого как, но у меня не принимали ребенка в садик без Киевской прописки. Говорили когда будет столичная прописка тогда и приходите. А мне как назло не у кого было там прописать ребенка. Потом я услышала от других родителей, что есть вот такие http://mybabypass.com.ua/ частные садики, где прописка не столь важна. Я в один из них обратилась. И действительно моего ребенка туда приняли без всякой местной прописки.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь