Підстави звільнення з військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або за призовом осіб із числа резервістів в особливий період передбачені частиною 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Відповідне роз’яснення опублікувала громадська організація «Юридична сотня».
Найбільше суперечок у цьому законі викликають сімейні обставини: коли дружина, (чоловік) або один з батьків є особами з інвалідністю або потребують догляду.
У законі зазначено, що будь-яка група інвалідності дружини, чоловіка військовослужбовця є підставою для звільнення зі служби.
Інвалідність І або ІІ групи одного з батьків чи батьків дружини або чоловіка військовослужбовця також є підставою для звільнення зі служби.
І навіть коли групи інвалідності в рідних та близьких немає, звільнитись військовий може, якщо відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії рідні потребують постійного стороннього догляду,
Як звільнитися?
Для звільнення зі служби мобілізованому військовослужбовцю слід подати рапорт безпосередньому командиру із зазначенням підстави звільнення і додати копії документів, які таку підставу підтверджують.
Важливо! Копії документів, які додаються до рапорту, обов’язково мають бути засвідчені нотаріусом.
Які ж документи необхідно надати?
Документи, що підтверджують родинний зв’язок з особою, яка має інвалідність (або потребує догляду), та відповідний медичний висновок медико-соціальної експертної комісії (якщо є інвалідність) або лікарсько-консультативної комісії (якщо особа не має інвалідності, але потребує постійного стороннього догляду).
Важливо! Якщо військовий звільняється за підставою інвалідності дружини, чоловіка або одного з батьків дружини (чоловіка), то шлюб має бути зареєстрований у встановленому законом порядку в органі РАЦС. Перебування у фактичних шлюбних відносинах або церковний шлюб будь-яких правових наслідків не має.