21 листопада 2023 року в приміщенні Київcькoгo райoнного сyдy мicта Одeси відбувся захід, присвячений 5-тій річниці створення Громадського центру правосуддя Одеської області.
Громадський центр правосуддя Одеської області створено у 2019 році при Київському районному суді м. Одеси. Це соціальний проект для надання безоплатної правової допомоги жителям Одеси та області, який реалізує ГО «Асоціація слідчих суддів України».
Привітав учасників заходу голова Київcькoгo районного суду мiста Одeси, голова Громадської організації «Aсоцiaцiя cлiдчих суддiв Укрaїни» та ініціатор створення ГЦП Одеської області Сepгiй Чвaнкiн.
«Грoмaдcькому цeнтpу прaвoсуддя вже п’ять років, а результати його діяльності говорять самі за себе, адже допомогу отримали вже 13500 осіб, які до нас звернулися. Кожен,хто потребує допомоги, може звернутися до наших експертів та отримати кваліфіковану безкоштовну правову допомогу, консультацію нотаріуса чи поспілкуватися з психологом або пройти процедуру медіації. З початком повномасштабної війни ГЦП розширив спектр своїх послуг, зокрема розпочалося надання комплексної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Я вдячний нашим партнерам з Програми USAID «Справедливість для всіх», які вже 5 років поспіль нас підтримують та зміцнюють спроможність діяльності Громадського центру правосуддя».
З вітальним словом виступила заступниця керівника Програми USAID «Справедливість для всіх» Наталія Петрова, яка привітала колектив центру та зазначила, що одним з основних досягнень центру є сталість його роботи, адже попри відсутність фінансування та війну ГЦП продовжував роботу.
Радник з моніторингу та оцінювання Програма USAID «Справедливість для всіх» Томас Вертелецький зазначив, що запорукою успішності Громадського центру правосуддя Одеської області є лідерство, яке проявляє голова ГО «Aсоціацiя слiдчих cуддiв України» Ceргiй Чвaнкiн та вся команда. «Коли ми розпочали розробку моделі громадських центрів правосуддя, які діятимуть саме при судах, ми ще не знали наскільки ця модель виявиться життєдайною та актуальною в сучасних реаліях. Але зараз можна з упевненістю сказати, що Громадський центр правосуддя Одеської області не тільки став впливовим соціальним проектом в регіоні, а й досяг міжнародного визнання, ставши призером конкурсу «Кришталеві ваги правосуддя».
Завідувачка кафедрою цивільного процесу НУ «OЮA», волонтер ГЦП Одеської області Нeллi Гoлyбєвa окреслила основні аспекти волонтерства як невід’ємного компонента роботи Громадського центру правосуддя. «Ми активно залучаємо до роботи в центрі студентів, які мають змогу не тільки поглибити свої теоретичні знання, а й здобути безцінний досвід. Дуже важливо надихати майбутніх правників своїм прикладом, показуючи, що в житті завжди повинно бути місце для добра та взаємодопомоги. Робота в ГЦП Одеської області на волонтерських засадах дає змогу відчути, що твій досвід та знання необхідні людям і та допомога, яка надається pro bono є не менш якісною, ніж аналогічні платні послуги. Особливий зміст та актуальність така допомога набула під час війни, коли велика кільсть незахищених верств населення, внутрішньо переміщених осіб та тих, хто постраждав внаслідок військових дій звертаються до Громадського центру правосуддя. Завершуючи свій виступ, Нeллi Гoлyбєвa процитувала Мартіна Лютера, який сказав: «Якби мені сказали, що завтра настане кінець світу, то я б все одно посадив яблуню».
Експерт ГЦП, адвокат і науковець Iлля Бyт навів статистичні дані щодо кількості відвідувачів та категорій послуг, які ними були отримані при зверненні до ГЦП. Доповідач зазначив, що ГЦП розширив свою діяльність і на інші населені пункти: допомогу можна отримати у філії ГЦП в селі Фонтанка та місті Чорноморськ.
Експерт ГЦП та адвокат Максим Шевченко відзначив, що відвідувачі центру задоволені наданою допомогою, повертаються до експертів з новими правовими питаннями, що свідчить про формування у громади впевненості в доступності правової допомоги та спрощує доступ до правосуддя.
Експертка ГЦП та адвокатка Вероніка Чурсова привітала учасників конференції та зазначила, що без належної організації роботи Центру було б неможливо досягти таких результатів. Дякуючи ініціатору створення Громадського центру правосуддя Чвaнкiнy Сeргiю Aнaтoлiйoвичy мешканці міста Одеси та області можуть безперешкодно отримати допомогу з будь-яких юридичних питань. А іноді експерту Центру доводиться бути і психологом: вислухати, порадити та заспокоїти осіб, що зіткнулися з труднощами.
Експертка ГЦП та адвоката Олександра Пушкаренко вказала на внесок Громадського центру правосуддя у захист прав військовослужбовців та членів їх сімей. ГЦП не тільки допомагає нашим захисникам, які на передовій відстоюють Незалежність, а тим, хто після повернення до цивільного життя намагається відстояти передбачені законом соціальні гарантії.
Одним із випадків, з якими працюють експерти Центру є надання правової допомоги військовослужбовцю щодо отримання «бойових» виплат.
До заходу також долучились і представники громадський центрів правосуддя зі всієї України.
Так, про результати роботи Черкаського громадського центру правосуддя розповіла Валентина Гуляницька.
Про діяльність, основні послуги та виклики, які постали перед ГЦП Чернігівської області розповіла його керівниця Наталія Кулікова.
Про плани та розбудову Центру правової підтримки в м.Ірпінь Київської області розповів Сергій Дяченко.
Голова ГО «Спілка юристів Одеської області» Олександр Рябець зробив акцент на роль ключових партнерів в розбудові та діяльності Громадського центру правосуддя Одеської області.
«Згадую події п’ятирічної давнини, коли ми тільки починали роботу над цим проєктом. Вже тоді я був впевнений, що Грoмaдський центр правoсyддя стане успішною платформою не тільки для надання правової допомоги, а й сприятиме підвищенню довіри до судової влади. Про це свідчать зокрема і результати рейтингу ефективності судів Одеської області, який був здійснений Спілкою юристів Одеської області у співпраці з представниками медіа. Саме під час проведення такого рейтингу ми побачили, наскільки суди стали більш відкритими та готовими до діалогу. Кожен суд Одеської області надавав не тільки відповіді на наші запити стосовно кількості розглянутих справ, навантаження на кожного суддю та ін.., а й комунікував з нашою командою, надаючи певні роз’яснення та зауваження.
На завершення заходу учасники обмінялися думками щодо координації наступних кроків щодо розвитку центру та можливості створення нових ГЦП та їх філій.