Певні дії або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, не є злочином.
Про те, які це дії і що потрібно знати про держзраду загалом, розповіли у Південному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції.
Так, згідно зі статтею 111 Кримінального кодексу України державна зрада – це діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
Всі названі дії підлягають покаранню.
Статтею 111-1 Кримінального кодексу України також визначено колабораційну діяльність. Так, колаборант – це той, хто співпрацює або очолює незаконно створені органи та робить все, аби підірвати суверенітет держави, тоді як виконання державним службовцем чи посадовою особою, на тимчасово окупованій території, своїх посадових обов’язків у межах та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, виключає поняття колаборації.
В умовах російської агресії та широкого використання окупаційних військ з метою захоплення влади важливим стає визначення відповідальності осіб за дії чи бездіяльність, вчинені під впливом фізичного чи психічного насильства.