Згідно з даними мережі громадянських свобод, верховенство права в ЄС занепадає.
Щорічна доповідь Європейського союзу громадянських свобод, що базується в Берліні, показала, що виклики верховенству права були спорадичними в старих демократіях із основними партіями при владі, включаючи Німеччину та Францію, але це погіршення в країнах із ультраправими партіями при владі, як-от Італія та Швеція ризикувала стати системною.
У країнах, нещодавно прийнятих до ЄС, таких як Словаччина, Словенія та Польща, верховенство права «може швидко коливатися – або до відновлення, або до занепаду».
У 600-сторінковому звіті, який використовує Європейська комісія у своєму моніторингу верховенства права, вказується, що ЄС повинен діяти, щоб запобігти відступу.
Балаж Денес, виконавчий директор Європейського союзу громадянських свобод, сказав: «Суть полягає в тому, що Комісія, увесь ЄС сидять на дуже потужному наборі інструментів, але вони не бажають використовувати його швидко та наполегливо. Ми стурбовані відсутністю серйозного аналізу того, що насправді відбувається в деяких місцях».
У Франції зміни пенсій минулого року були «запроваджені в явно недемократичному законодавчому процесі» після того, як уряд скористався спеціальними конституційними повноваженнями.
Тим часом у Німеччині журналістам загрожує судове переслідування, якщо вони публікують судові рішення, які не є загальнодоступними.
В Італії та Швеції спостерігаються порушення верховенства права в системі правосуддя, свободи ЗМІ та прав людини.
Нарешті, прем’єр-міністр Словаччини-популіст Роберт Фіцо «систематично руйнував демократичні структури», йдеться у звіті.