Уряд Ірландії офіційно подав міждержавну справу проти Великобританії до Європейського суду з прав людини.
Заяву, яка стосується суперечливого Закону Великобританії про Проблеми в Північній Ірландії (спадщина та примирення) 2023 року, було подано 17 січня 2024 року та зареєстровано під №1859/24.
Уряд оголосив про цей крок наприкінці грудня після закликів жертв і тих, хто пережив Смуту.
Юридичне товариство Північної Ірландії, усі основні політичні партії Північної Ірландії, уряд Ірландії, Рада Європи, Amnesty International і Вестмінстерський спільний комітет з прав людини критикували законопроект під час його ухвалення у Вестмінстері як такий, що не відповідає зобов’язанням Великобританії за міжнародними законами. право прав людини.
Уряд Ірландії стверджує, що деякі положення Закону несумісні з Європейською конвенцією з прав людини, посилаючись на статті 2 (право на життя), 3 (заборона катувань і нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження), 6 (право на справедливий суд), 13 (право на ефективний засіб правового захисту) і 14 (заборона дискримінації).
У ньому, зокрема, стверджується:
- що статті 19, 39, 40 і 41 Закону гарантують імунітет від судового переслідування за злочини за умови дотримання певних умов, що суперечить статтям 2 (право на життя) і 3 (заборона тортур і нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції;
- що Частини 2 і 3 Закону замінюють поточні механізми відновлення інформації щодо правопорушень, пов’язаних із негараздами (включаючи поліцейські розслідування та кримінальні розслідування), переглядом новоствореною незалежною комісією з примирення та відновлення інформації, що суперечить статтям 2 ( право на життя), стаття 3 (заборона тортур і нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) і стаття 13 (право на ефективний засіб правового захисту);
- і що стаття 43 Закону перешкоджає як порушенню нових цивільних позовів, пов’язаних із Смутою, у судах, так і продовженню цивільних позовів, які не були розпочаті до 17 травня 2022 року, всупереч статті 6 (право на справедливий судовий розгляд) окремо та разом. зі статтею 14 Конвенції (заборона дискримінації).
Це друга міждержавна справа між державами після Ірландії проти Сполученого Королівства (№ 5310/71), у якій ЄСПЛ визнав проти Сполученого Королівства в 1978 році. Суд відхилив заяву уряду Ірландії про перегляд цього рішення. Рішення від 20 березня 2018 року.