27 серпня в м.Одесі пройшов щорічний форум «МЕДІАЦІЯ І ПРАВО» – найбільший спеціалізований захід міжнародного рівня з медіації для фахівців у галузі права та медіаторів.

Доповідачами форуму стали провідні національні та закордонні експерти.

У форумі взяли участь медіатори, судді, адвокати, нотаріуси, вчені, представники органів влади, системи безоплатної правової допомоги.

Щорічний форум УАМ – це перш за все осередок можливостей для обміну досвідом, поглиблення знань та вдосконалення своїх практичних вмінь.

VI міжнародний форум «МЕДІАЦІЯ І ПРАВО» спільно організований Проєктом Ради Європи “Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя”, Українською академією медіації та Проєктом ЄС “ПРАВО-Justice”.

Партнерами форуму є Міністерство юстиції України та Міністерство соціальної політики України.

Голова Комітету ВР з питань правової політики Андрій Костін наголосив на нагальній потребі прийняття парламентом законопроекту 3504 «Про медіацію», що забезпечить популяризацію медіації як законного механізму зниження градусу конфліктності в суспільстві.

Під час заходу акцент робився на таких перевагах медіації: розвантаження судової системи; добровільне виконання прийнятих рішень; підвищення культури управління відносинами; уникнення майбутніх конфліктів; економія часу на вирішення спору, судових витрат.

Учасники форуму отримали європейські рецепти успішної медіації та кращі приклади від спікерів провідних держав-членів ЄС.

Зокрема, відбувся практичний майстер-клас з медіації на тему «Мистецтво постановки запитань як основний інструмент успішного правника», тренером якого виступив голова Асоціації медіаторів Грузії Іраклій Кандашвілі.

Всі учасникі панельної дискусії “Медіація: модний тренд чи нагальна потреба?” Стен Ньорлов, Марія Слазак, Oksana Tsymbrivska, Всеволод Князєв, Лариса Швецова, Andriy Kostin, Roman Babiy, Олександр Олійник, Valeria Kolomiets говорили про переваги та позитивні приклади медіації в Україні, а також висловили сподівання, що із ухваленням закону Про медіацію, ця процедура набере більшого поширення в Україні. Дискусія відбувалася за модерування Ирина Кушнир та Luiza Romanadze.

У сесії «Європейські рецепти успішності медіації» за модерації Irakli Kandashvili мали можливість почути про досвід медіації в країнах Європи та регулювання медіації актами Ради Європи. Доповідачами виступили Maria da Conceição Oliveira (Португалія), Rimantas Simaitis (Литва) та Remco van Rhee (Нідерланди).

Родзинкою форуму стала сесія «Бізнес-медіація — бізнес-клас у вирішенні господарських спорів» Ramon Tena Pera, Iryna Senyuta, Галина Єрьоменко, під час якої панелісти говорили про особливості пропонування та проведення медіації в бізнес спорах, а також про медіацію у медичних відносинах. Модерувала сесію Sergeyeva Svetlana.

Окрема сесія, модерована Ольга Костина, була присвячена системі БПД та адвокатурі як стейкхолдерам розвитку медіації в Україні, під час якої від Helena Soleto Muñoz, María del Mar Hermosilla Sierra (Іспанія), Бондаренко Ирина, Наталія Ковалко мали можливість дізнатися як про зарубіжний, так і національний досвід та перспективи впровадження медіації.

В якості одного із спікерів панельної дискусії «Медіація: модний тренд чи нагальна потреба?» було запрошено і народного депутата Романа Бабія.

Нардеп відповів на основні питання: чи є запит на медіацію? Чи потрібен відповідний закон зараз?

«Звичайно ж, у людей завжди буде потреба у справедливісті, захисті своїх інтересів, прийнятному і швидкому вирішенню спірних ситуацій. Завдання держави — дати громадянину дієвий інструмент для задоволення цього запиту та забезпечити умови для його роботи.

І медіація має стати одним із таких інструментів. Особливо в нинішніх критичних умовах, в яких знаходяться суди через недофінансування, надмірне навантаження та нестачу суддів.

Відповідний законопроект вже підготовлений правовим комітетом до другого читання. Він має стати допомогою судовій системі, механізмом її розвантаження. Наразі чекаємо висновків юруправління ВР. Сподіваюся, що у вересні-жовтні документ буде винесений на голосування в зал.

Після ухвалення законопроекту на нас чекає ще багато роботи для його популяризації, для реклами самого поняття медіації. Щоб система запрацювала ефективно, потрібні успішні кейси застосування медіації у вирішенні спорів. Тому завдання активної спільноти медіаторів — проводити кропітку, тривалу роботу по її популяризації та втіленню в життя», — зазначив нардеп.

Окрему вдячність під час форуму висловили завідувачу кафедри цивільного процесу НУ «ОЮА» Неллі Голубєвій за щедрий дар для Української академії медіації — підручники з альтернативного вирішення цивільно-правових спорів.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here